more_horiz

Inflacja w Polsce. Modzelewski: zasadne jest pytanie, czy ktoś nie czerpie z niej nadmiernych zysków

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 16:20
- Jako konsumenci obawiamy się drożyzny, która jest faktem, szybciej dziś wydajemy też pieniądze, mamy również silną deprecjację naszych oszczędności, to trzeba by ochronić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekspert podatkowy.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

- W [drugiej] połowie przyszłego roku, w ostatnim kwartale, z dużym prawdopodobieństwem będziemy obniżać stopy procentowe, inflacja będzie przezwyciężona, będzie jednocyfrowa - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. - Tempo wzrostu utrzyma się dodatnie - dodał. Zdaniem gościa PR24, biorąc pod uwagę skutki zjawisk inflacyjnych, zasadne jest pytanie, czy ktoś nie czerpie dziś nadmiernych zysków z tego tytułu.

"Obawiamy się braków"

- Obawiamy się też braków w dostawach, tego jeszcze nie widać, poza oczywiście aspektami spekulacyjnymi, ale zasadne jest pytanie, czy w czasie najbliższych czterech miesięcy uda się nam odsunąć zjawisko potencjalnego braku towarów, czy nie. Każdy prezes banku centralnego buduje tę koncepcję, że nam się to uda. Pamiętajmy, że jesteśmy teraz na boisku naszych oczekiwań, które są oczekiwaniami konsumenckimi - powiedział prof. Witold Modzelewski.

Prezes NBP mówił, że dynamika konsumpcji nieznacznie spowolniła i wciąż przekracza 6 proc. - Wolelibyśmy, żeby dynamika konsumpcji była niższa, bo wtedy presja inflacyjna, która występuje na rynku wewnętrznym [...], byłaby niższa. Ona spadła niewiele, nadal przekracza 6 procent. Natomiast nastąpił wzrost dynamiki inwestycji do 7 procent rocznie. To jest ten element popytowy, który jednak nadal rośnie. W sumie dane o PKB w drugim kwartale były relatywnie korzystne na tle innych krajów świata i całkowicie zgodne z przewidywaniami NBP - mówił Adam Glapiński.

Posłuchaj
21:30 _PR24_AAC 2022_09_12-15-08-01.mp3 Modzelewski: biorąc pod uwagę skutki zjawisk inflacyjnych, zasadne jest pytanie, czy ktoś nie czerpie nadmiernych zysków ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski (ekspert podatkowy)

Data emisji: 12.09.2022

Godzina: 15:08 

Zobacz także

Zobacz także