more_horiz

Elektrownia atomowa w Polsce. Wróblewski: to ważne wsparcie dla polskich uczelni i środowiska naukowego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 15:15
- W przypadku oferty budowy elektrowni atomowej bardzo istotne jest, aby szła za tym cała infrastruktura naukowa. W ofercie powinno być zawarte wsparcie dla uczelni, szkolenie ekspertów, którzy rozwijaliby te projekty i byli w stanie z czasem stworzyć w Polsce środowisko naukowe zajmujące się tą technologią - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
W październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów EPR złożył francuski EDF. W kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył koreański KHNP.
W październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów EPR złożył francuski EDF. W kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył koreański KHNP.Foto: Eder/Shutterstock

Polska otrzymała od Amerykanów ofertę budowy energetyki jądrowej. Podczas spotkania z ambasadorem USA i prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała szczegółowy raport na ten temat.

Amerykanie chcą zbudować w Polsce sześć reaktorów. Budowa pierwszego trwałaby między 2026 a 2033 rokiem. Ostatni miałby zostać oddany w 2043 roku.

"Taki kontrakt energetyczny to także polityka"

Tomasz Wróblewski komentował kwestie wyboru dostawcy technologii jądrowej dla Polski. - Taki kontrakt energetyczny to także polityka, podobnie jak z kontraktami zbrojeniowymi, nie wynika on z samej technologii czy ceny, ale i ram politycznych. Pozycja Stanów Zjednoczonych jest tu silna. Nie zamyka to oczywiście drogi do współpracy np. z Francją - zauważył.

- Ta oferta jest dla nas szczególnie ważna, niezależnie od polityki europejskiej wydaje się, że oferta amerykańska byłaby dla nas najbezpieczniejsza, zarówno dlatego, że jest to partner, z którym na co dzień już współpracujemy w kwestiach energetycznych czy bezpieczeństwa, ale i partner, który ma duży potencjał polityczny - podkreślał.

Gość audycji zauważył, że kluczowe jest stworzenie w Polsce środowiska naukowego, zajmującego się technologią jądrową. - Sama inwestycja w budowę i tworzenie reaktorów atomowych nie jest aż tak istotna, większość to urządzenia w najwyższej technologii, to jest największy koszt i ta najważniejsza cześć będzie po stronie Stanów Zjednoczonych, nie liczyłbym na kontrakty wykonawcze, ale rzeczywiście na rozwijanie naukowej, akademickiej części - stwierdził.

Posłuchaj
20:28 PR24_mp3 2022_09_14-14-06-22.mp3 Tomasz Wróblewski o energetyce atomowej w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Tomasz Wróblewski

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 14.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także