more_horiz

77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zbigniew Rau o potrzebie prowadzenia ofensywy dyplomatycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 13:13
O szczegółach rozmów na temat sytuacji wojennej na Ukrainie i podejmowanych działań przez Rosję, ze swoimi odpowiednikami mówił gość Polskiego Radia 24 minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
Kwestia agresji rosyjskiej na Ukrainę była kluczowym tematem spotkań ministra Raua z jego odpowiednikami, a także konsultacji w gronie sojuszników - podano w komunikacie rzecznika resortu Łukasza Jasiny
"Kwestia agresji rosyjskiej na Ukrainę była kluczowym tematem spotkań ministra Raua z jego odpowiednikami, a także konsultacji w gronie sojuszników" - podano w komunikacie rzecznika resortu Łukasza Jasiny Foto: Tymon Markowski/MSZ

W tym tygodniu Zbigniew Rau przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie wziął udział w tygodniu wysokiego szczebla  otwierającym 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas debaty generalnej Sesji, a także podczas niektórych spotkań prezydenta.

W rozmowie z Wojciechem Cegielskim szef polskiego MSZ Zbigniew Rau mówił m.in. o tym, jak ważna jest walka z propagandą Kremla, która winą za kryzys energetyczny i żywnościowy w krajach afrykańskich obarcza kraje Europy Zachodniej. - Rosja próbuje przekonywać kraje afrykańskie, że kryzys energetyczny i żywnościowy, który stara się wywoływać świadomie i celowo jako formę nacisku na Europę Zachodnią, nie jest wynikiem jej agresji na Ukrainę. Jest wynikiem innych przyczyn, za które należy winić Zachód - przypomniał.  

- Tego typu argumentacja, gdzie na tych kontynentach Zachód jest mniej rozumiany niż we własnym kręgu odnosiła pewne sukcesy - dodał minister Rau.   

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
05:57 PR24 2022_09_24-11-33-53.mp3 Zbigniew Rau po 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w rozmowie z Wojciechem Cegielskim ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Rozmawiał: Wojciech Cegielski

Gość: Zbigniew Rau (szef polskiego MSZ)

Data emisji: 24.09.2022 r.

Godzina emisji: 11.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także