more_horiz

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 19:25
- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Tomasz Łabuszewski z IPN
Dr Tomasz Łabuszewski z IPNFoto: PR24

Ekspozycja, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. O wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą opowiada wystawa.

Trauma wojenna

Pokazuje, jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę.

Ekspozycja ma związek z losami dzieci z różnych mniejszości narodowych, w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, nawiązuje też do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

 Dr Łabuszewski: w toku badań przebijały się dzieci

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że temat wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej" pojawił się w związku z wieloletnimi badaniami nad działalnością oporową w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym".

- W toku tych badań wielokrotnie przebijały się postacie dzieci - to nie tylko Danuta Helena Siedzik, ps. "Inka" - której losy poznałem wiele lat temu, ale również i jej współtowarzyszy broni. [...] Te dzieci tak szybko jak się pojawiały, tak szybko znikały. One występowały jako tło różnych zdarzeń, gdzie główne role odgrywali dorośli - powiedział dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:11 dr Tomasz Łabuszewski.mp3 Dr Tomasz Łabuszewski o dzieciach w czasie II wojny światowej ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz 

Gość: dr Tomasz Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 24.09.2022

Godzina emisji: 16.39

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także