more_horiz

Węgry bez środków z UE? Dr Hejj: władze będą dążyły do porozumienia z instytucjami unijnymi

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 15:30
- Nie mam wątpliwości, że się oni dogadają [rząd węgierski i instytucje unijne - przyp. red.]. Pozostaje tylko kwestia tego, jak szybko węgierski parlament przeproceduje ustawy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej, "Dziennik Gazeta Prawna"). 
W czasie nadzwyczajnego posiedzenia Komisja Europejska zdecydowała o zablokowaniu Węgrom wypłaty 65 proc. środków unijnych
W czasie nadzwyczajnego posiedzenia Komisja Europejska zdecydowała o zablokowaniu Węgrom wypłaty 65 proc. środków unijnychFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym tygodniu Radzie (państwom UE) uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet Wspólnoty przed korupcją.

Komentując działanie KE, dr Dominik Hejj przypomniał, że strona węgierska po raz pierwszy od lat wykazuje duże i bardzo daleko idące chęci do porozumienia się i koncyliacji. - W momencie, w którym ogłaszano już informację o takich sankcjach, to Tibor Navracsics, członek rządu, który odpowiada obecnie za kontakty z Brukselą, poinformował, że będą przedstawione projekty ustawy, które uspokoją Komisję Europejską. (...) Faktycznie w ostatnim tygodniu takie projekty do parlamentu wpłynęły i będą procedowane - dodał.  

W czasie nadzwyczajnego posiedzenia Komisja Europejska zdecydowała o zablokowaniu Węgrom wypłaty 65 proc. środków z trzech programów polityki spójności (łącznie 7,5 mld euro). Jako powód przedstawiono naruszenie praworządności - konkretnie chodzi o brak odpowiednich mechanizmów zapobiegających korupcji.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
12:27 PR24_mp3 2022_09_25-14-37-43.mp3 Dr Dominik Hejj o blokowaniu przez KE środków z Funduszu Odbudowy dla Węgier ("Temat dnia/Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej, "Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 14.37

kmp

Zobacz także

Zobacz także