more_horiz

Ruszył Festiwal NNW. Arkadiusz Gołębiewski: idea Żołnierzy Wyklętych pozwala lepiej zrozumieć naszą historię

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:45
- To, co dziś dzieje się za naszą wschodnią granicą, sprawiło że wiele tematów, które były w Polsce blokowane czy pomijane przez pewne środowiska, stało się bardziej zrozumiałych - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, twórca Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Arkadiusz Gołębiewski podczas konferencji prasowej nt. XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, 26.09.2022 w Warszawie
Arkadiusz Gołębiewski podczas konferencji prasowej nt. XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, 26.09.2022 w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

W sumie 200 wydarzeń, w tym 100 pokazów filmowych opowiadających o różnych drogach do wolności - czeka na publiczność XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Festiwal rozpoczął się w środę 28 września w Gdyni.

Cztery festiwalowe dni wypełnią także dyskusje, wystawy, koncerty, spektakle, spotkania z twórcami i świadkami historii. Wydarzenia odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Muzeum Marynarki Wojennej i Klubie Riviera.

"Punkt odniesienia do wydarzeń na Ukrainie"

Arkadiusz Gołębiewski zwracał uwagę, że patrząc przez pryzmat obecnych wydarzeń, konfliktu na Ukrainie, bardziej wyraźne, zrozumiałe, stają się tematy, którym poświęcony jest Festiwal NNW. - Idea Żołnierzy Wyklętych, która przyświecała powstaniu Festiwalu NNW przed 15 laty, dziś stała się odniesieniem do wielu wydarzeń, które obserwujemy np. na Ukrainie. To opór, niezłomność narodu ukraińskiego, który ofiarnie walczy z sowieckim okupantem. Myślę, że przekonały się do tego osoby, które krytykowały ideę przywoływania pamięci o naszych bohaterach. Dziś lepiej rozumiemy naszą historię - podkreślał.

"Czerwony dywan dla świadków historii"

Jak zauważył gość audycji, jedną z cech Festiwalu NNW jest to, że są na nim obecni świadkowie historii, bohaterowie prezentowanych filmów. - Kiedy przenieśliśmy festiwal do Gdyni, stało się oczywistością, że oprócz twórców filmów dokumentalnych na festiwal zaczęli przyjeżdżać świadkowie historii z szeroko rozumianego obozu solidarnościowego (…). Przyjeżdżał Józef Bandzo, legendarny żołnierz majora Łupaszki, Lidia Lwow-Eberle czy Maria Mirecka-Loryś. Czerwony dywan rozłożony przed ścianką, na tle której aktorzy tak chętnie pozują u nas, miał najwięcej miejsca właśnie dla świadków historii - zaznaczył twórca Festiwalu.

Plakat XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Plakat XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zmierzy się 15 produkcji, w międzynarodowym konkursie dokumentalnym - 26 prac, a w konkursie filmów polskich - 36 obrazów. Nagrodzone zostaną też dokumenty radiowe. Do konkursu zakwalifikowano 17 prac. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.


Posłuchaj
14:38 PR24_mp3 2022_09_28-13-43-58.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci potrwa do 1 października. Patronat nad XIV Festiwalem Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci objął prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia.

Czytaj także:

Patronami medialnymi Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Towarzystwo Niepokornych

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Arkadiusz Gołębiewski

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisja: 13.43

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także