more_horiz

Jak dziś patrzymy na dziedzictwo Solidarności? Dyrektor gdańskiego IPN o Festiwalu Filmowym NNW

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:37
- Przede wszystkim patrzymy z wielkim uznaniem i szacunkiem wobec tych wszystkich, którzy w okresie stanu wojennego tak naprawdę rozpoczęli walkę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Piotr Warot, historyk, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.
Paweł Piotr Waroto Festiwalu Filmowym NNW.
Paweł Piotr Warot o Festiwalu Filmowym NNW.Foto: ansala/ Shutterstock

W Centrum Filmowym w Gdyni rozpoczął się XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Jego organizatorzy zaplanowali w sumie około 200 wydarzeń i blisko 100 pokazów filmowych. Tematyka konkursowych prac to różnorodne drogi do wolności oraz zmagania z totalitaryzmami. W ponad dwieście festiwalowych wydarzeń wpisują się również pokazy specjalne, debaty oraz spotkania ze świadkami historii.

Dziedzictwo Solidarności

Na antenie Polskiego Radia 24 do Festiwalu Filmowego NNW odniósł się dr Paweł Piotr Warot. Historyk zapytany o jak dziś patrzymy na dziedzictwo Solidarności, wskazał, że "przede wszystkim patrzymy z wielkim uznaniem i szacunkiem wobec tych wszystkich, którzy w okresie stanu wojennego tak naprawdę rozpoczęli walkę".

- Są to osoby, które uważały i uznały, że dotychczasowy sposób prowadzenia walki z komunistami, który prowadziła Solidarność, jest niewystarczający - ocenił. - Jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że jasno określili cele tej walki - zaznaczył.

Jak dodał, "jednym z takich celów było pokonanie komunizmu i wyzwolenie Polski". - Dziś jesteśmy im szczególnie wdzięczni z tego powodu - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:15 NNW.mp3 Paweł Piotr Warot o Festiwalu Filmowym NNW (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Paweł Piotr Warot, historyk, dyrektor gdańskiego oddziału IPN

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisja: 17.47

jb/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także