more_horiz

"Putin gra va banque". Ekspert o aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 15:16
- Aneksja okupowanych terytoriów ma być kolejnym mechanizmem, który spowoduje jeszcze większą eskalację tego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bruszewski (Defence24.pl).
Michał Bruszewski: aneksja okupowanych terytoriów ma być kolejnym mechanizmem, który spowoduje jeszcze większą eskalację tego konfliktu
Michał Bruszewski: aneksja okupowanych terytoriów ma być kolejnym mechanizmem, który spowoduje jeszcze większą eskalację tego konfliktu Foto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że w piątek (30 września) o godzinie 15.00 czasu moskiewskiego odbędzie się ceremonia w sprawie "porozumień o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej". - Umowy zostaną podpisane ze wszystkimi czterema terytoriami, które przeprowadziły referenda i złożyły odpowiednie wnioski do strony rosyjskiej - powiedział Dmitrij  Pieskow. Kreml poinformował, że po ceremonii podpisania Władimir Putin wygłosi ważne przemówienie i spotka się z wyznaczonymi przez Moskwę administratorami ukraińskich regionów. 

"Na Kremlu zrobiło się nerwowo"

- Widać, że po ostatniej spektakularnej ofensywie wojsk ukraińskich, które odbiły Izium, bardzo nerwowo zrobiło się na Kremlu - stwierdził gość PR24.

Przypomniał, że Rosjanie ciągle przekładali pseudoreferenda. - Robili to, ponieważ przegrywali na froncie w wielu miejscach. Poszła chociażby ukraińska kontrofensywa pod Charkowem, Chersoniem. Ostatnie zdobycze armii Putina to tak naprawdę Siewierodonieck i Lisiczańsk, które obecnie są - z perspektywy rosyjskiej - zagrożone tym, że Ukraińcy nareszcie je wyzwolą - powiedział Michał Bruszewski.

"Gra va banque"

Dodał, że "pojawiły się już głosy, iż zapowiedziane na jutro przyłączenie okupowanych terytoriów być może zostanie przełożone na początek października, na przyszły tydzień, ponieważ mobilizacja w Rosji jest bardzo niepopularna". - Bardzo duża liczba młodych mężczyzn uciekła za granicę, nawet do państw gdzie są wyśmiewani, czyli na przykład Gruzji - mówił. 

- Widać, że Władimir Putin gra va banque, to znaczy jeszcze bardziej sprawia, że Rosja grzęźnie w tym konflikcie, czyli eskaluje. W tym wypadku aneksja okupowanych terytoriów ma być kolejnym mechanizmem, który spowoduje jeszcze większą eskalację tego konfliktu - powiedział gość PR24.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
20:47 PR24 2022_09_29-14-08-48.mp3 Michał Bruszewski: aneksja okupowanych terytoriów ma być kolejnym mechanizmem, który spowoduje jeszcze większą eskalację tego konfliktu (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Michał Bruszewski (Defence24.pl)

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisja: 14.09

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także