more_horiz

"Niewątpliwie jest to mocne położenie akcentu". Politolog o wyciekach gazu na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 10:42
- Niewątpliwie jest to mocne położenie akcentu, jednak zanim dowiemy się, czy jest to koniec etapu, czy jego modyfikacja, chyba musimy poczekać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Gazociąg Nord Stream 2
Gazociąg Nord Stream 2Foto: Shutterstock/Ksanawo

Wycieki gazu z gazociągów Nord Stream na Bałtyku zostały odkryte przez duński myśliwiec F-16. Do incydentu doszło w pobliżu Bornholmu. Niektórzy zwracają uwagę na to, że wycieki mogą być kolejną próbą wykorzystywania energii do szantażu, bo jeden z nich zauważono w dniu otwarcia gazociągu Baltic Pipe. To kluczowy szlak przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich, który ma pomóc w uniezależnieniu się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.

Część ekspertów uważa z kolei, że to celowe działania Gazpromu, aby móc powołać się na siłę wyższą i nie płacić odszkodowań za przykręcanie kurka z gazem i łamanie umów na dostawy surowca. 

Dwa etapy przedsięwzięcia 

Profesor Jacek Reginia-Zacharski zwrócił jednak uwagę na fakt, że kolejne informacje, które spływają w tej sprawie, "skłaniają do myślenia w kategoriach takich, że jest to przedsięwzięcie realizowane w dwóch etapach". - Przypomnijmy, że Nord Stream ma dwa numery - mamy Nord Stream 1Nord Stream 2 - wskazał gość politolog.

- Uderzenie, niezależnie od tego, jak je będziemy nazywać, czy to sabotaż, czy dywersja, czy po prostu akcja wojskowa - a coraz więcej na to wskazuje - rzeczywiście w takim wymiarze technologicznym stawia pod potężnym znakiem zapytania możliwości powrotu do stanu sprzed tego uderzenia - przyznał gość Polskiego Radia 24.

W jego opinii z obecnej perspektywy "jest to koniec pewnego projektu, marzenia i snu, które miało rację bytu w sensie geopolitycznym, ponieważ bazowało na technologicznie zaawansowanej infrastrukturze". 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
12:57 jacek zacharski.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o wyciekach gazu ("Temat dnia / Gość PR24") 

Czytaj również:

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina: 9.33

PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1/Paweł Kurek/nt/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także