more_horiz

Festiwal NNW. Niwiński: są prawdziwe perełki, filmy, które bazują na materiałach do tej pory pomijanych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 16:30
- Sam jestem zaintrygowany filmem, który wykorzystuje materiały do tej pory pomijane lub wybierane w sposób symboliczny, materiały dawnej partii komunistycznej - mówił w Polskim Radiu prof. Piotr Niwiński, historyk.
Festiwal NNW. Niwiński: są prawdziwe perełki, np. filmy które bazują na materiałach do tej pory pomijanych
Festiwal NNW. Niwiński: są prawdziwe perełki, np. filmy które bazują na materiałach do tej pory pomijanychFoto: Facebook.com/festiwal.filmowy.nnw

Dziś (1.10) w Gdyni poznamy laureatów XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Podczas wieczornej gali w Teatrze Muzycznym ogłoszeni zostaną zwycięzcy w pięciu kategoriach konkursowych - międzynarodowej fabuły i dokumentu, dokumentu polskiego, reportażu radiowego oraz wideoklipu. Głównym motywem pokazywanych produkcji jest droga do wolności.

"Widać zmianę"

W opinii gościa PR24 festiwal ma nie tylko wymiar artystyczny, ale i historyczny. - W czasie tegorocznej edycji festiwalu widać też wyraźną zmianę, bo o ile jeszcze pięć edycji temu mieliśmy trzy czwarte filmów opartych na świadkach działających w Polskim Państwie Podziemnym, Żołnierzach Wyklętych, o tyle teraz mamy działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Solidarności Walczącej pokolenia lat 80. - powiedział prof. Piotr Niwiński.

Dodał, że sam jest zaintrygowany filmem, który wykorzystuje materiały do tej pory pomijane lub wybierane dotychczas w sposób symboliczny, materiały dawnej Partii Komunistycznej. - Zachowało się mnóstwo relacji, rozmów i dyskusji, które uporządkowane przez reżysera pokazują, jak wyglądała ówczesna władza, jak wyglądała komuna, to są prawdziwe perełki - wyjaśnił historyk.

W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych mierzy się 15 produkcji, a w konkursie dokumentów polskich - 36 obrazów. Nagrodzone zostaną też dokumenty radiowe. Do konkursu zakwalifikowano 17 prac. Patronami medialnymi Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24. Publiczny nadawca ufundował również nagrodę dla autora najlepszego reportażu radiowego.

Posłuchaj
12:01 PR24_mp3 2022_10_01-13-44-22.mp3 Festiwal NNW. Niwiński: są prawdziwe perełki, np. filmy, które bazują na materiałach do tej pory pomijanych ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Piotr Niwiński (historyk)

Data emisji: 01.10.2022

Godzina: 13:44  

Zobacz także

Zobacz także