more_horiz

Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Macierewicz: szokujące, że opozycja robi z tej kwestii negatywną propagandę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 14:01
- To jest bardzo precyzyjny i jednoznaczny dokument, który stawia wobec Niemiec żądania, które muszą być zrealizowane. To jest warunek absolutnie niezbędny, aby nasze stosunki były zrealizowane w sposób przynajmniej minimalistycznie pozytywny - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

W nocie dyplomatycznej wystosowanej do Niemiec w sprawie odszkodowań wojennych Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bln 220 mld 609 mln zł i zrekompensowania szkód - poinformował resort dyplomacji.

"Precyzyjny i jednoznaczny dokument"

Na antenie Polskiego Radia do noty dyplomatycznej odniósł się wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz. Jak wskazał, "to jest bardzo precyzyjny i jednoznaczny dokument, który stawia wobec Niemiec żądania, które muszą być zrealizowane wcześniej czy później". - Nie ma co do tego wątpliwości - podkreślił.

- Powiem szczerze, że jestem trochę zszokowany działaniami opozycji, która rozumiem, że świadoma tego, jak wygląda dokument, postanowiła robić propagandę negatywną wśród społeczeństwa - ocenił. - Tę kwestię przygotowujemy od 2004 roku i teraz jest ona w fazie realizacyjnej - powiedział i zaznaczył, że "jest to jedna z głównych kwestii rozstrzygających nasze stosunki z Niemcami".

"Warunek absolutnie niezbędny"

Podkreślił też, że "Niemcy muszą przyjąć do wiadomości, że bez zwrotu tych pieniędzy, bez zwrotu tej minimalnej kwoty, która ma równoważyć pamięć ich zbrodni w trakcie II wojny światowej, nasze stosunki nigdy nie będą zrealizowane w sposób przynajmniej minimalistycznie pozytywny". - To jest warunek absolutnie niezbędny - powiedział.

Jak dodał, "kolejnym warunkiem jest to, aby Niemcy przestały nas atakować w UE i i zabierać nam należne nam pieniądze". - Nie ma wątpliwości, że to właśnie robi dyplomacja niemiecka - wskazał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:05 Macierewicz.mp3 Antoni Macierewicz o nocie dyplomatycznej: to bardzo precyzyjny i jednoznaczny dokument (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS

Data emisji: 29.10.2022

Godzina: 13.09

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także