Krypta Zasłużonych na krakowskiej Skałce. O. Tabulski: przestrzeń ducha, to miejsce "mówi sobą"

2022-11-01, 12:50

Krypta Zasłużonych na krakowskiej Skałce. O. Tabulski: przestrzeń ducha, to miejsce "mówi sobą"
Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów, nazywany jest potocznie kościołem Na Skałce. Foto: Shutterstock.com

- Jest to miejsce do odkrycia na nowo nie tylko dla Krakowa, ale całej Polski. Jak powiedział Jan Paweł II, Skałka "mówi sobą" - przypominał w Polskim Radiu 24 o. Mariusz Tabulski, który wraz z Karoliną Kalinowską przybliżał historię krakowskiej Skałki.

Krakowska Skałka to klasztor, kościół, wyższe seminarium duchowne oraz Krypta Zasłużonych, zwana Panteonem Narodowym, gdzie spoczywają wybitni twórcy polskiej kultury.

Krypta zasłużonych dla polskiej kultury twórców pochowanych na krakowskiej Skałce przechowuje prochy m.in. Adama Asnyka Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego czy Czesława Miłosza. Pamięć o nich pobudza do wdzięczności za ich artystyczną służbę ojczyźnie ziemskiej - ale także jest okazją do modlitwy o wieczny pokój dla nich w ojczyźnie niebieskiej.

Karolina Kalinowska mówiła o znaczeniu Skałki w czasach rozbiorów. - W momencie, kiedy została tylko pamięć o wielkości narodowej, nie mieliśmy ojczyzny, nie było nas na mapie Europy, wtedy zaczęto odczuwać, że panteon narodowy na Wawelu, gdzie chowano królów, to sprawa zamknięta, i tu, na Skałce, chciano stworzyć miejsce pokazujące, że pomimo tego, że nie ma głowy państwa czy państwowości, to nadal jest naród i jego duch, są wartości, których orędownikami byli św. Stanisław i Jan Długosz - podkreślała.

- Jedni byli kompozytorami, inni dramaturgami, ta przestrzeń ducha się tu wypowiadała w tym, co tworzyli, jak przeżywali swoje życie. Nie stoimy przy ich sarkofagach, by poddać ich osądowi moralnemu, nikt z nas nie ma prawa tego stwierdzać. Dziękujemy za tych ludzi, którzy odpowiadali na miarę swoich talentów i darów, doświadczeń duchowych. To także lekcja katechizmu, również tego, że życie trzeba przeżyć jak najlepiej - mówił o. Mariusz Tabulski.

Posłuchaj

O. Mariusz Tabulski, Karolin Kalinowska o krakowskim kościele na Skałce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:59
+
Dodaj do playlisty

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym wspomina się oficjalnie uznanych świętych - czyli beatyfikowanych i kanonizowanych - oraz wszystkich wiernych zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie. Dzień później, 2 listopada, obchodzony jest Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za wszystkich zmarłych, którzy w czyśćcu odpokutowują kary za swoje grzechy.

Audycję przygotowała Naczelna Redakcja Programów Katolickich.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan

Goście: o. Mariusz Tabulski, Karolin Kalinowska

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 10.35

PR24/ka/kor

Polecane

Wróć do strony głównej