more_horiz

Po atakach rakietowych na Ukrainie. Artur Żak: po każdym z nich nastroje Ukraińców są bardziej bojowe

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 15:52
- Z każdym atakiem nastroje Ukraińców są bardziej bojowe. A skuteczność militarna tego typu ostrzałów, jak mówią specjaliści, jest żadna - podkreślił w Polskim Radiu 24 Artur Żak z Radia Lwów. 
Ukraińcy czekający na pomoc humanitarną
Ukraińcy czekający na pomoc humanitarną Foto: PAP/EPA/SERGIY KOZLOV

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że według danych wywiadowczych władze rosyjskie przygotowują kolejną falę mobilizacji. Rekruci mają zasilić szeregi jednostek okupacyjnych obecnych na terytorium Ukrainy. Mobilizacja ma rozpocząć się 10 grudnia. Na początku grudnia, zdaniem analityków, tempo działań na froncie może wyraźnie wzrosnąć.

Tymczasem ukraińskie miasta po ostatnich nalotach rakietowych wciąż borykają się z brakiem energii elektrycznej. 

- Aktualnie jestem w Drohobyczu, czyli miejscowości niedaleko Lwowa. Ale cały czas mam łączność z moją rodziną, z moimi znajomymi. Władze miejskie potwierdzają, że prąd we wszystkich dzielnicach został przywrócony. Są jedynie odłączenia planowe - centralnie zaplanowane przez poszczególne zakłady energetyczne - powiedział Artur Żak.

Planowe odłączenia energii

Jak zaznaczył, w Drohobyczu awarie również zostały usunięte. - Ale niestety są również planowe odłączenia, jak w całym kraju. Cała Ukraina jest podzielona na strefy. W poszczególnych strefach są odłączane dostawy prądu. We Lwowie też zostały przywrócone dostawy ciepła do budynków, które są zasilane miejskim ciepłem. Z większości miejsc zostały usunięte usterki internetowe i telefonii komórkowej. W stolicy natomiast jeszcze są dzielnice, w których nie ma prądu - podkreślił dziennikarz.  

- Najcięższa sytuacja jest właśnie w Kijowie. Tysiące ludzi nie ma prądu już powyżej kilkunastu godzin. Ale o żadnej ewakuacji nie słyszałem. Ewakuacja jest organizowana w przypadku miejscowości na wschodzie i na południu. Są tam miejscowości, do których nie ma możliwości dostarczenia ogrzewania i prądu - dodał gość PR24.

Jego zdaniem "z każdym atakiem rakietowym nastroje Ukraińców są bardziej bojowe". - A skuteczność militarna tego typu ostrzałów, jak mówią specjaliści, jest żadna - podsumował Artur Żak. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:40 PR24 2022_11_27-14-34-36.mp3 Artur Żak o sytuacji na Ukrainie (Temat dnia) 

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Artur Żak (Radio Lwów) 

Data emisji: 27.11.2022

Godzina emisji: 14.33

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także