more_horiz

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Historyk: sam zryw wygraliśmy, ale przegraliśmy wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 16:16
- Trzeba zgodzić się z Wacławem Tokarzem, że w zasadzie powstanie listopadowe, czyli sam zryw na terenie Królestwa Kongresowego, się udał. Powinnyśmy go zaliczyć do zwycięskich. Tyle tylko, że przegraliśmy wojnę polsko-rosyjską, która wybuchła 6 lutego następnego roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Bitwa o Olszynkę Grochowską, obraz Wojciecha Kossaka
Bitwa o Olszynkę Grochowską, obraz Wojciecha Kossaka Foto: Public Domain/CC0

Powstanie listopadowe wybuchło nocą z 29 na 30 listopada 1830 roku i było drugim po powstaniu kościuszkowskim zrywem niepodległościowym, który zakończył się klęską militarną. Jego konsekwencją była również Wielka Emigracja i ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego.

- Wtedy postawiono na jedną kartę, zgodnie z hasłami z "Warszawianki": "Kto umiera, wolnym już" albo "Kto zwycięży, wolnym żyć będzie" - powiedział Krzysztof Jabłonka.

"To powstanie powinniśmy zaliczyć do zwycięskich"

Jego zdaniem "trzeba zgodzić się z Wacławem Tokarzem, że w zasadzie powstanie listopadowe, czyli sam zryw na terenie Królestwa Kongresowego, się udał".

- Powinnyśmy go zaliczyć do zwycięskich. Tyle tylko, że przegraliśmy wojnę polsko-rosyjską, która wybuchła 6 lutego następnego roku - wyjaśniał historyk.

- Ale ponieważ my mieszamy te dwa fakty razem, to wyszło nam nieudane powstanie. Wacław Tokarz mówi słusznie: powstanie wygraliśmy, przegraliśmy wojnę. Trzeba to kiedyś oddzielić, choć chyba nie sposób tego zrobić, bo tradycja narodowa w tej sprawie jest zbyt potężna - podsumował gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:09 PR24 2022_11_29-15-46-43.mp3 Krzysztof Jabłonka o powstaniu listopadowym (Temat dnia) 

* * *

Audycja: "Temat dnia" 

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)

Data emisji: 29.11.2022

Godzina: 15.45

PR24/bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także