more_horiz

"Część spójnego systemu wspierania rodzin". Wiceminister Socha o programie Maluch Plus

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 15:35
- Rząd utrzymuje programy społeczne w takiej formie, w jakiej były, niektóre jak widać zwiększamy, łączymy też nasze źródła finansowania ze środkami unijnymi, liczymy nie tylko na uproszczenie procedur inwestycyjnych, ale też na efekt synergii tych środków - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Barbara Socha
Barbara SochaFoto: PR24/Robert Bartosewicz

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała wzmocnienie programu Maluch Plus. Jak mówiła, budżet nowej edycji wzrośnie do 5,5 miliarda złotych, a w planach jest utworzenie łącznie 100 tysięcy miejsc w żłobkach.

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Pilawie Marlena Maląg poinformowała, że program będzie teraz realizowany na nowych, prostszych zasadach. Jak wyjaśniła, samorządy otrzymają informację od władz państwowych o prognozach dotyczących potrzeb żłobkowych i o przydzielonej na te cele kwocie, a następnie władze gmin będą same decydować, czy jest potrzeba utworzenia nowych miejsc w żłobkach, czy takiej potrzeby nie ma.

Barbara Socha zaznaczyła, że program przynosi znaczące efekty. - Maluch Plus istnieje i się rozpędza, do 2015 r. mieliśmy w Polsce około 80 tys. miejsc w żłobkach, przez kolejne 6 lat powstało 140 tys. Teraz mamy prawie 230 tys. miejsc - przypominała i zaznaczyła, że program nabiera "nowego wymiaru", staje się programem wieloletnim, a nie jednorocznym.

"Integrujemy kilka dotychczasowych źródeł finansowania"

- Do tej pory program był w cyklu jednorocznym, co oznaczało, że w ciągu jednego roku trzeba było się zamknąć w cyklu inwestycyjnym, co nie jest proste. Drugim powodem, dla którego samorządy zastanawiały się nad taką inwestycją, był fakt, że w momencie uruchomienia żłobka koszty jego utrzymania musiały być rozdzielone między możliwości rodziców a gminę. Efekt był taki, że część gmin dochodziła do wniosku, że nie udźwignie tej inwestycji w późniejszym czasie. Dziś ten problem rozwiązujemy (…). Od 1 stycznia mamy stałe dofinansowanie nowych miejsc żłobkowych, nowy program daje dodatkowe środki dla nowo utworzonych miejsc - podkreślała wiceminister, dodając, że program będzie integrował kilka dotychczasowych źródeł finansowania, w tym budżetowe i pochodzące ze środków Unii Europejskiej.

- Od siedmiu lat wprowadzamy konsekwentnie kolejne instrumenty, które powinny przełożyć się w całości na spójny system wspierania rodzin, stworzenia warunków, w których rodziny, które chcą mieć dzieci, będą mogły je mieć, ponieważ wciąż jest sporo barier, które w tym przeszkadzają - zauważyła Barbara Socha.

Posłuchaj
11:53 PR24 2022_11_30-14-34-36.mp3 Barbara Socha o programie Maluch Plus (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Rząd zwiększy prawie dwukrotnie budżet programu Maluch Plus, z 2,54 mld zł do 5,5 mld zł w latach 2022-2029. Dzięki temu ma zostać stworzonych dodatkowych 100 tys. miejsc w żłobkach.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Barbara Socha

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 14.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także