more_horiz
Wiadomości

Rozwój programu "Maluch plus". Marlena Maląg: to 100 tys. nowych miejsc w żłobkach

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 10:32
- Badania pokazują, że wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech jest potrzebne i my to wsparcie wzmacniamy. To turbodoładowanie programu "Maluch plus", to 100 tys. nowych miejsc w żłobkach, z budżetem 5,5 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg: to 100 tys. nowych miejsc w żłobkach
Marlena Maląg: to 100 tys. nowych miejsc w żłobkachFoto: twitter/@MRiPS_GOV_PL

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malag i premier Mateusz Morawicki w środę podczas konferencji prasowej w Żłobku Samorządowym w Pilawie (woj. mazowieckie) przedstawiali zmiany w programie "Maluch plus".

- Serce rośnie, bo tak naprawdę w sercu polityki Prawa i Sprawiedliwości jest rodzina (...). To wsparcie rodzin pod względem finansowym, odmiana sytuacji polskich rodzin poprzez programy, od naszego sztandarowego programu "Rodzina 500 plus", poprzez programy, które wprowadziliśmy w tym roku: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej – powiedziała Malag. "Nie zapominamy o polskich rodzinach. To jest nasz priorytet" – podkreśliła.

Program "Maluch plus"

- Te działania, te setki miliardów złotych, które trafiają do polskich rodzin, to przede wszystkim zmiana oblicza, zmiana spojrzenia, to inwestycja w rodzinę. Ta inwestycja w rodzinę jest naszym obowiązkiem, to jest przede wszystkim działanie ku przyszłości – powiedziała minister. - Dziś włączamy szósty bieg, szósty bieg, jeśli chodzi o program "Maluch plus" – dodała.

Szefowa resortu rodziny wskazała, że chodzi o to, by rodzice dzięki utworzeniu miejsc w żłobkach mogli zdecydować, czy chcą skorzystać z tej opieki instytucjonalnej, czy w inny sposób zapewnić opiekę swoim dzieciom.

- Nasze badania, nasze rozmowy z młodymi ludźmi pokazują, że wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech jest potrzebne, i my to wsparcie wzmacniamy – poinformowała.

- To turbodoładowanie programu "Maluch plus" to 100 tys. nowych miejsc, które sobie złożyliśmy, z budżetem 5,5 mld zł – podała Maląg. Zaznaczyła, że program będzie inaczej realizowany, na prostszych zasadach niż do tej pory. - Wypełniamy tutaj nasze zadanie. Powiedzieliśmy, że stwarzamy możliwość, tu podkreślam: stwarzamy możliwość, że w każdym samorządzie może powstać instytucjonalna opieka żłobkowa – powiedziała. - To zadanie będziemy realizować przez trzy lata – poinformowała.

Posłuchaj
00:29 12074999_1.mp3 Minister Marlena Maląg: w programie Maluch Plus włączamy szósty bieg (IAR)

Podała, że dofinansowywane będzie też utrzymanie miejsc opieki żłobkowej. - Na utrzymanie będziemy przekazywali miesięcznie na dziecko 837 zł – przekazała. - To jest potężne wsparcie – wskazała. - To jest potężne wyzwanie, ale to jest przede wszystkim wychodzenie naprzeciw polskim rodzinom – podkreśliła Maląg.

***

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także