more_horiz

Nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym. Ochman: chodziło o to, by środki trafiły do najbardziej potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 14:20
Komisja Zdrowia poparła niektóre poprawki do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Jak powiedziała w Polskim Radiu 24 przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman, "chodziło o to, by fundusz był optymalnie i efektywnie wykorzystany". - Żeby to były środki, które trafią do najbardziej potrzebujących - podkreśliła.
Komisja Zdrowia poparła niektóre poprawki do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym
Komisja Zdrowia poparła niektóre poprawki do nowelizacji ustawy o Funduszu MedycznymFoto: PR24/JP

W środę Sejmowa Komisja Zdrowia poparła niektóre poprawki do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Zmierzają one m.in. do objęcia finansowaniem ze środków Funduszu Medycznego świadczeń związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich pacjentów, bez względu na wiek.

Jak skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman, ta ustawa powstała właśnie po to, aby pomóc w leczeniu chorób rzadkich oraz ultrarzadkich, w przypadku których ich diagnostyka oraz leczenie są niezwykle kosztowne.

Poprawki do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

- Medycyna to jest taka dziedzina gospodarki - bo tak trzeba na to patrzeć - która wciągnie wszelkie pieniądze, jakie byśmy w nią zainwestowali. Jest dziedziną nauki, a jednocześnie się najprężniej rozwija - widać to między innymi po tym, że żyjemy dłużej. W związku z tym dotyka nas też coraz więcej chorób, w tym ultrarzadkich - podkreśliła.

Gość audycji przypomniała ponadto, że środowa ustawa była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. - To była realizacja jego deklaracji przed drugą kadencją - wskazała. - Chodziło o to, aby ten fundusz był optymalnie i efektywnie wykorzystany. Żeby to były środki, które rzeczywiście trafią do tych najbardziej potrzebujących oraz do tych, których choroby są na tyle rzadkie, że leczenie jest olbrzymim kosztem - wskazała Maria Ochman.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:52 PR24_mp3 2022_12_02-13-32-55.mp3 Maria Ochman o poprawkach do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Maria Ochman (przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, Rada do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP)

Data emisji: 2.12.2022 r.

Godzina: 13.33

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także