Jak wskazał duchowny, sprzeczność obu tych podejść jest pozorna. - Dzieje się tak z tej przyczyny, że zasadniczo każde nasze działanie musi odbywać się w ramach pewnego prawa - np. naturalnego, bożego czy stanowionego. Jeśli byśmy uznali, że zakończenie wojny ma się łączyć z okupacją czy utratą niepodległości, to rozumiemy, że łączy się to jednocześnie z pozbawianiem ludzi godności, życia, represjami oraz z utratą nabytych i niezbywalnych praw człowieka do życia i wolności - wyjaśnił.
Sprawiedliwe zakończenie wojny jest możliwe?
Gość audycji dodał, że należy dążyć do takiego zakończenia wojny, które będzie szanowało te prawa, a także do tego, by w kraju dotkniętym atakami i bombardowaniami, doszło do naprawy zniszczeń.
- Jeśli chodzi o zakończenie wojny, to nie mówmy, by wojna się po prostu skończyła. Tylko mówmy, że chcemy i modlimy się o to, by ona zakończyła się w sposób sprawiedliwy. Działania wojenne nie są wyłączone z pewnego wartościowania - podkreślił.
Wojna na Ukrainie jak II wojna światowa
Ks. Tomasz Trzaska odniósł się także, do II wojny światowej. Jak zauważył, gdyby Polacy w 1939 roku chcieli tylko niedoprowadzenia do rozlewu krwi, to zakończyliby wojnę już 1 września, oddając się okupantom.
- My nie chcieliśmy wojny, ale w tej wojnie musieliśmy walczyć. Chcieliśmy, by ona się zakończyła, ale oczywiście z poszanowaniem praw, które mieliśmy. Taka sama sytuacja dotyczy dziś Ukraińców - skomentował.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
24:09 PR24_mp3 2022_12_25-14-31-33.mp3 Ks. Tomasz Trzaska o potrzebie sprawiedliwego zakończenia wojny na Ukrainie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość audycji: ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 25.12.2022 r.
Godzina emisji: 14.33
ng