"Bankructwo tzw. doktryny Gierasimowa". Ekspert o kondycji armii rosyjskiej

2023-01-15, 19:55

"Bankructwo tzw. doktryny Gierasimowa". Ekspert o kondycji armii rosyjskiej
Sztab rosyjskiej armii wydał zalecenia w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie, zgodnie z którymi media powinny mówić, że jest to konflikt Rosji z NATO - przekazał ukraiński wywiad wojskowy w piątek.Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

- Ta inwazja pokazała, że doktryna Gierasimowa to sterta papierów, którą można wyrzucić do kosza. Niezależnie od nowatorskich rozwiązań, które miały być rzekomo przez niego wprowadzone, to w starciu z dużym państwem europejskim, regularną armią wspieraną przez NATO, okazało się, że te wszystkie pomysły nie działają - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds wschodnich.

Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło w środę zmianę dowódcy rosyjskich wojsk na wojnie z Ukrainą. Został nim Walerij Gierasimow, szef rosyjskiego Sztabu Generalnego.

Grzegorz Kuczyński podkreślał, że obecna wojna Rosji z Ukrainą, która pokazuje wszelkie słabości sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, jest "bankructwem tzw. doktryny Gierasimowa" - Pokazuje też jak wielkim błędem Kremla było usunięcie Anatolija Sierdiukowa, zatrzymanie realnych reform armii rosyjskiej po czterech latach. Symbolem tego była wymiana Sierdiukowa na Szojgu, który bardzo szybko wszedł w układ z generałami i przemysłem zbrojeniowym. To bardzo duży błąd Kremla, że zrezygnowano z procesu przebudowy sił zbrojnych, na wzór zachodni (…). Ta wojna pokazuje jak wielkim błędem była rezygnacja z realnych zmian w siłach zbrojnych - zaznaczył.

Posłuchaj

Grzegorz Kuczyński o zmianach w dowództwie armii rosyjskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:17
+
Dodaj do playlisty

Gierasimow zyskał rozgłos swoim wystąpieniem w 2013 r., w którym podkreślał rolę niewojskowych metod prowadzenia wojny, w tym metod informacyjnych i gospodarczych, działań asymetrycznych i niebezpośrednich, a także operacji sił specjalnych, obecnie określanych jako "wojna hybrydowa". Tezy te nazwano "doktryną Gierasimowa".

Objęcie przez Gierasimowa tak poważnej funkcji oraz pozostałe zmiany w dowództwie rosyjskich sił walczących na Ukrainie mogą oznaczać - według Instytutu Badań nad Wojną (ISW) - gotowość reżimu Władymira Putina do długotrwałego zaangażowania w konflikt. Może to również świadczyć o chęci zwiększenia roli ministerstwa obrony wobec uzurpująch sobie zasadnicze znaczenie w prowadzonych działaniach wojennych oddziałów najemniczych takich jak Grupa Wagnera kierowana przez rosyjskiego przedsiębiorca i oligarchę Jewgienija Prigożyna, który wielokrotnie krytykował działania rosyjskiego dowództwa związane z wojną na Ukrainie.

Czytaj także:

* * * 

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Grzegorz Kuczyński

Data emisji: 15.01.2023 

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej