more_horiz

"Reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z doświadczeń". Jan Parys o Szewachu Weissie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 15:38
Szewach Weiss reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z osobistych doświadczeń. On mógł opowiadać o tym, co jest prawdą, a co jest po prostu jakąś polityczną intrygą - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Szewach Weiss został pochowany na cmentarzu w Jerozolimie
Szewach Weiss został pochowany na cmentarzu w JerozolimieFoto: Dagmara_K/Shutterstock

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu oraz były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego, naukowiec i publicysta. Informację o jego śmierci podał redaktor dziennika "Haaretz", Ofer Aderet.

Polityk został pochowany w niedzielę na cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie, w kwaterze najważniejszych przywódców izraelskich. Zarówno w Izraelu, jak i w Polsce był uznawany za autorytet w sprawach relacji obu krajów.

Jak skomentował w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej Jan Parys, Szewach Weiss reprezentował pokolenie, które pamiętało wojnę z osobistych doświadczeń. - On mógł przeciwstawiać się różnym głupim i niesprawiedliwym opiniom, dlatego, że sam był świadkiem tego, jak przebiegała wojna i mógł w oparciu o własne doświadczenia opowiadać o tym, co jest prawdą, a co jest po prostu jakąś polityczną intrygą - zaznaczył.

Nie żyje Szewach Weiss

Gość audycji przypomniał też, że Izrael na początku swojego istnienia był budowany przez bardzo wielu Żydów polskiego pochodzenia. - Były takie lata, kiedy większość Knesetu, czyli parlamentu izraelskiego, mówiła po polsku. Zastanawiano się wtedy, czy obrad też nie należy prowadzić po polsku - wskazał.

Były minister obrony narodowej zwrócił ponadto uwagę, że obecnie w Izraelu żyją pokolenia, które nie pamiętają wojny, napłynęło tam też wielu migrantów, między innymi z Rosji. - Tam jest już zupełnie inny nastrój. Izraelczycy polskiego pochodzenia stanowią na pewno ważną grupę, ale nie jest już ona tak liczna, jak kiedyś. Jednak trzeba widzieć w tych ludziach naszych sojuszników, bo na pewno łatwiej porozumieć się z osobami, które mają polskie korzenie, niż z tymi, które są nam zupełnie obce - ocenił gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:14 PR24_mp3 2023_02_06-14-33-34.mp3 Jan Parys o śmierci Szewacha Weissa ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jan Parys (były minister obrony narodowej)

Data emisji: 06.02.2023 r.

Godzina emisji: 14.33

ng/PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także