more_horiz

"Opozycji wydaje się, że pamięć ludzka jest krótka". Rzecznik NSZZ "Solidarność" o protestach górniczych w 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:15
- Komuniści mówili o manifestacjach "Solidarności", że to łobuzeria czy grupy przestępcze. To jest tego typu narracja. To są ludzie, którzy mają się czego wstydzić, którzy zrobili bardzo dużo złych rzeczy - mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność", komentując wypowiedzi przedstawicieli opozycji ws. protestów górniczych w 2015 r.
Dziewiąta doba strajku górników i związkowców Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kilkuset protestujących zebrało się pod siedzibą spółki domagając się rezygnacji prezesa JSW. Poland, Silesia, Jastrzębie Zdrój 05.02.2015.
Dziewiąta doba strajku górników i związkowców Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kilkuset protestujących zebrało się pod siedzibą spółki domagając się rezygnacji prezesa JSW. Poland, Silesia, Jastrzębie Zdrój 05.02.2015. Foto: Grzegorz Klatka / Forum

W tym miesiącu mija osiem lat od protestów górniczych przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 9 lutego 2015 r. policja oddała strzały z broni gładkolufowej w kierunku szturmujących budynek. W wyniku wydarzeń przed Jastrzębską Spółką Węglową zostało rannych ponad 20 osób.

Marek Lewandowski komentował dyskusję wokół tych wydarzeń, w tym wypowiedź posłanki Koalicji Obywatelskiej. Izabela Leszczyna, pytana o tamte wydarzenia w Radiu Zet, podkreśliła, że "policja nie strzelała wtedy do górników, tylko to byli chuligani". - Jako "Solidarność" nie oczekujemy od tych ludzi, że się zmienią, sporządnieją czy będą się inaczej zachowywać. Mamy duże wątpliwości co do skuteczności sądzenia się z nimi (…), mam niską wiarę, czy zapowiadane pozwy i sprawy mogą się zakończyć czymś pozytywnym, wato jednak o tym pamiętać, zobaczyć, jak reagują na takie wydarzenia. Wielu z nich wydaje się, że pamięć ludzi jest krótka, a to ich zachowanie, polityka, sposób funkcjonowania doprowadziły do tego, że już od ośmiu lat są w opozycji, a takie wypowiedzi jak dzisiaj sprawiają, że w tej opozycji pozostaną - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
14:26 PR24 2023_02_08-15-07-18.mp3 Marek Lewandowski o protestach górników w 2015 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Poseł PiS Grzegorz Matusiak zapowiedział pozew przeciw przewodniczącemu PO Donaldowi Tuskowi. Zażądał w nim przeprosin dla górników rannych podczas strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2015 r., zadośćuczynienia im i przekazania środków Fundacji Rodzin Górniczych.

Według Matusiaka przyczyną pozwu ma być wypowiedź szefa PO z listopada ub. roku, w której Tusk miał kwestionować obrażenia górników powstałe wskutek interwencji policji przed siedzibą JSW na początku 2015 r. Premierem była wówczas Ewa Kopacz.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Marek Lewandowski

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 15.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także