more_horiz

"Oburzający i niesprawiedliwy, bez merytorycznego rozpoznania". Rafalska o wyroku TSUE ws. polskich lasów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 17:30
- Gospodarka leśna to wyłączna kompetencja państw członkowskich Unii Europejskiej. Ingerencja TSUE w te sprawy jest nadużyciem - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Elżbieta Rafalska.
Elżbieta Rafalska
Elżbieta RafalskaFoto: PR24/AK

TSUE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi "gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw". Drugi zarzut dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 TSUE w świetle tego wyroku jawi się jako trybunał niesprawiedliwości. - Wskazuje na to przebieg tego posiedzenia bez obecności Rzecznika TSUE, wysłuchania stron i bez dogłębnego poznania wszystkich dokumentów. Rok temu dostosowano do wymogów nasze przepisy prawa w zakresie dyrektywy siedliskowej. Prowadzone są Polsce konsultację społeczne, co jest też praktyką w innych sprawach, a 90 proc. uwag jest uwzględniane. Pojawia się pytanie czy TSUE zapoznał się z całą dokumentacją? Być może wymaga to dalszych wyjaśnień? Wyrok jest oburzający, niesprawiedliwy, wydany bez merytorycznego rozpoznania. Gospodarka leśna to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Ingerencja w te sprawy jest nadużyciem - mówiła Elżbieta Rafalska. 

Czytaj również:

Europoseł PiS zauważyła również, że wyrok TSUE uderza w przemysł drzewny. - Kochamy polskie lasy i jesteśmy z nimi związani, ale Polska to również przemysł drzewny i meblarski. Pozyskujemy z lasów drewno, ale też realizujemy nasadzenia. Wiemy, że nie będzie reakcji w postaci zmiany przepisów, które zrealizują wyrok TSUE. Istnieją zapisy, które wcześniej spełniały te wymagania. Mamy do czynienia z przekroczeniem kompetencji. Jestem zwolennikiem skorzystania w tej sprawie z każdej możliwej ścieżki prawnej. Istnieje obszar do podjęcia rozmów i wyjaśnień.  Czy mamy doprowadzić do tego, żeby organizacje pseudoekologiczne z nie wiadomo jakim kapitałem działały świadomie na rzecz dezorganizacji polskiej gospodarki leśnej? Czekamy na ruch ze strony Ministerstwa Środowiska - podsumowała Rafalska.  


Posłuchaj
20:06 _PR24_AAC 2023_03_04-16-36-38.mp3 Elżbieta Rafalska gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

 

Wyrok TSUE jest ostateczny.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Elżbieta Rafalska (europoseł PiS)

Data emisji: 4.03.2023

Godzina: 16.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także