"Niebezpieczna gra". Marcin Fronia o braku zgody Węgier i Turcji na rozszerzenie NATO

2023-03-05, 12:15

"Niebezpieczna gra". Marcin Fronia o braku zgody Węgier i Turcji na rozszerzenie NATO
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski w maju ub. roku w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Foto: Shutterstock/Bumble Dee

- Już w styczniu mieliśmy głosy ze strony premier Finlandii, że jeśli się okaże, że blokowanie wejścia Finlandii i Szwecji przez Węgry i Turcję sprawi, że nastąpi tu pełen rozłam, a Finlandii zostanie dane zielone światło wcześniej niż Szwecji, to Finlandia z tego skorzysta i będzie już z pozycji członka NATO robiła wszystko, aby w jak najszybszym czasie do paktu mogła dołączyć Szwecja jako kraj bliski, partnerski, z tego samego kręgu krajów nordyckich - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia, prezes Norden Centrum.

Nie czekając na brakujące ratyfikacje dwóch członków NATO, Turcji i Węgier, parlament Finlandii przytłaczającą większością głosów uchwalił w środę ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Marcin Fronia komentował dyskusję o przystąpieniu obu krajów do Sojuszu. -  Szwecja pozostaje skazana na to, w jaki sposób Węgry i Turcja rozgrywają swoją zgodę na wejście tego kraju do NATO, każdy z tych krajów ma tutaj swoje interesy i plan działania. Ma to m.in. związek z grą, jaką prowadzą Węgry, jeśli chodzi o uzyskanie europejskich środków, które są obecnie zablokowane (…). To dość niebezpieczna gra, przedłużająca się blokada zgody ze strony Turcji i Węgier dla dwóch niepozostawiających wątpliwości, współpracujących z NATO krajów, które bilateralnie od dawna prowadzą z Paktem bardzo bliską współpracę wojskową i polityczną, głównie osłabia Węgry i Turcję, pośrednio również pozycję NATO, pokazując, że boryka się ono z wewnętrznymi problemami - zauważył ekspert.

Posłuchaj

Marcin Fronia o wejściu Finlandii i Szwecji do NATO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:31
+
Dodaj do playlisty

Podczas briefingu w Białym Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Johna Kirby’ego czy wobec braku gotowości Turcji do zaakceptowania członkostwa w NATO Szwecji, prezydent Joe Biden poparłby przyjęcie do sojuszu w pierwszej kolejności Finlandii. "Prezydent jest przekonany, że oba kraje zasługują na członkostwo w NATO i znajdą się w Sojuszu. A co do pytania o choreografię, to dla nas ważne jest, by oba kraje wstąpiły do NATO, a dwuetapowy proces, który miałby do tego prowadzić, nie jest naszym głównym zmartwieniem" - dopowiedział John Kirby.

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu wyraził zadowolenie, że Węgry i Turcja prowadzą dyskusje ze Szwecją i Finlandią na temat ratyfikacji protokołów akcesyjnych. John Kirby powiedział, że Szwecja i Finlandia dysponują nowoczesnymi armiami i ich obecność w NATO będzie wzmocnieniem Sojuszu.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Marcin Fronia, prezes Norden Centrum

Data emisji: 05.03.2023

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej