Paweł Sałek: mamy do czynienia z atakiem na Lasy Państwowe

2023-03-16, 16:05

Paweł Sałek: mamy do czynienia z atakiem na Lasy Państwowe
Paweł Sałek, doradca prezydenta RP. Foto: PR24/J.Popławski

- To jest wielkie pytanie do klasy politycznej, w jaki sposób jedna trzecia kraju - przebogaty ekosystem, jakim są Lasy Państwowe, rdzeń ochrony przyrody, gdzie odbywa się ona w podstawowy sposób - będzie w przyszłości funkcjonować, to jest bardzo poważne wyzwanie - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, specjalista ds. ochrony środowiska i energetyki, doradca prezydenta RP.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, która sformułowała dwa zarzuty.

Paweł Sałek podkreślił, że obecnie funkcjonująca ustawa o lasach przynosi wymierne i pozytywne efekty w postaci dobrego gospodarowania zasobami leśnymi. - Mamy dziś potworny atak na to, co dzieje się w Polsce, na sferę Lasów Państwowych, leśników, osób, które zawodowo zajmują się ochroną przyrody, które przez pracę pokoleń doprowadziły do tego, że w Polsce różnorodność biologiczna jest powszechna - zwrócił uwagę.

Prawo Polski do decydowania o własnych zasobach 

- Mamy obraz bardzo ważnych problemów, lasy w Polsce to jedna trzecia kraju, jest pytanie, czy Polska, jako państwo w Unii Europejskiej, będzie miała prawo do tego, aby w sposób indywidualny, samodzielnie kształtować całą politykę leśną, przyrodniczą i środowiskową, czy będziemy mieć narzucane dyspozycje, monitoring, wymagania czasami zupełnie niezrozumiałe od strony przyrodniczej - zaznaczył gość audycji.

"Trzeba pokazać to, co Lasy Państwowe robią dla ochrony przyrody"

Paweł Sałek przypomniał również, że niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący planów urządzania lasu jest wkroczeniem w kompetencje naszego kraju w tej kwestii. - Nie może być zgody na to, aby coraz szersze kompetencje, np. w zarządzaniu gruntami, były przeniesione z właściwości przypisanych do państwa członkowskiego do kompetencji mieszanych pomiędzy państwem członkowskim a UE - stwierdził i dodał, że trzeba pokazać to, co Lasy Państwowe robią dla ochrony przyrody.

Posłuchaj

Paweł Sałek o stanowisku TSUE ws, ochrony polskich lasów (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:04
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Wyrok unijnego trybunału to efekt skargi złożonej przez Komisję Europejską, która zwróciła uwagę na brak możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasów. Sędziowie TSUE uznali, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo do kwestionowania w sądzie tych planów. TSUE stanął na stanowisku, że konieczne jest umożliwienie wystąpienia do sądu ws. zbadania legalności planów urządzenia lasów.

Wcześniej Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów. Zapisano w niej, że leśnictwo miałoby być przeniesione z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Żeby zmiany mogły być wprowadzone, potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów Wspólnoty.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Zieliński

Gość: Paweł Sałek 

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 14.34

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej