more_horiz

"Odnosi się do nieobowiązującego stanu prawnego". Wiceminister klimatu o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 16:59
- Mamy paradoksalną sytuację, że wyrok TSUE odnosi się do nieobowiązującego już w Polsce stanu prawnego - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Jak dodał, "już od dłuższego czasu obserwuje się, że KE bardzo brutalnie wkracza w obszary dot. leśnictwa i ochrony przyrody, próbując narzucić swoje rozwiązania".
Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka opowiedział w PR24 o orzeczeniu TSUE ws. lasów
Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka opowiedział w PR24 o orzeczeniu TSUE ws. lasówFoto: Shutterstock/Tupungato

W wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. Jak podały MKiŚ oraz Lasy Państwowe, Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej, a orzeczenie TSUE ws. polskich lasów właśnie takim paraliżem grozi.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka skomentował na antenie Polskiego Radia 24, że nasz kraj w tym obszarze prowadził z Komisją Europejską zaawansowane konsultacje. Dodał, że "mamy taką paradoksalną sytuację, że wyrok TSUE odnosi się do nieobowiązującego już w Polsce stanu prawnego". - On obowiązywał w 2019 r. Wtedy, kiedy rzeczywiście KE na wniosek organizacji ekologicznych wystosowała wobec Polski zarzut, jakoby zapisy dyrektywy siedliskowej wprowadzały w polskim prawie zbyt wiele wyjątków dotyczących ochrony lasów - wyjaśnił.

Orzeczenie TSUE ws. lasów

Jak podkreślił, "Polska nie wchodziła w wielki spór z Komisją Europejską". - Uznaliśmy, że skoro są jakieś wątpliwości, to je wyjaśnimy. Byliśmy w kontakcie roboczym z KE. Mimo to Komisja Europejska - wiedząc, że zmieniamy Ustawę o lasach art. 14b i przenosimy te zapisy tak, jak chciano, do Ustawy o ochronie przyrody i że zmieniamy rozporządzenie tzw. dobrych praktyk leśnych (...) - postanowiła nas postawić przed pręgierzem europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zrelacjonował.

Gość audycji zaznaczył, że "w ten sposób KE staje się »maszynką do mięsa« i niestety wkracza w kolejne obszary, które są przypisane państwom". Podkreślił ponadto, że cały obszar leśnictwa podlega polityce państwa jako dobro narodowe. Dodał też, że nie dotyczy to wyłącznie naszego kraju, ale także innych państw. - Obserwujemy od dłuższego czasu, że Komisja Europejska bardzo brutalnie wkracza w obszary dotyczące leśnictwa i ochrony przyrody, próbując nam narzucić swoje rozwiązania - skomentował wiceminister klimatu i środowiska.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:23 _PR24_AAC 2023_03_07-15-33-24.mp3 Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka o orzeczeniu TSUE ws. lasów ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Edward Siarka (wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa)

Data emisji: 07.03.2023 r.

Godzina emisji: 11.08

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także