more_horiz

Wsparcie wojskowe Polski dla Ukrainy. Gen. Polko: kolektywna obrona NATO ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 10:55
- Polska nie tylko wspiera Ukrainę sprzętem, ale wykorzystuje to do modernizacji własnej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Gen. Polko podkreślił, że uzupełnianie sprzętu przekazanego Ukrainie wykorzystujemy do modernizacji armii
Gen. Polko podkreślił, że uzupełnianie sprzętu przekazanego Ukrainie wykorzystujemy do modernizacji armiiFoto: Twitter/@DGeneralneRSZ

Wielka Brytania wyraziła gotowość wyposażenia Polski w myśliwce, które zniwelują lukę powstałą w wyniku przekazania Ukrainie MiG-ów. Jak powiedział brytyjski minister sił zbrojnych, na razie Londyn nie otrzymał od Warszawy żadnych wniosków w tej sprawie. - Będziemy bardzo pozytywnie patrzeć na polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk - podkreślił w rozmowie z "Die Welt".

Modernizacja armii

Gen. Roman Polko powiedział w Polskim Radiu 24, że współpraca w ramach NATO stoi na wysokim poziomie i dzięki temu Polska może liczyć na uzupełnienie jej sprzętu. - Warto podkreślić, że wtedy kiedy my coś przekazujemy Ukrainie, to Brytyjczycy mówią, że będzie to uzupełniać również w Polsce. Amerykanie czynią podobnie. Kolektywna obrona sojuszu NATO ma się całkiem dobrze - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jednym z podstawowych celów Rosji było poróżnienie krajów w ramach NATO. Tymczasem współpraca wygląda dobrze, a Polska wykorzystuje ten moment do modernizacji armii. - Putinowi zależało na tym, żeby w ramach NATO poróżnić państwa. Poza Węgrami, które są niechlubnym wyjątkiem, to sojusz ma się całkiem nieźle. Polska nie tylko wspiera Ukrainę sprzętem, ale wykorzystuje to do modernizacji własnej armii - ocenił.

- Czołgi, które przekazaliśmy, w przyszłości nie byłyby efektywne na polu walki, ale na Ukrainie się sprawdziły - dodał gen. Roman Polko.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:43 PR24_mp3 2023_03_21-09-34-10.mp3 Gen. Polko m.in. o pomocy wojskowej dla Ukrainy (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: gen. Roman Polko (były dowódca GROM)

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 09.34

dz

Zobacz także

Zobacz także