more_horiz

"Chiny są zainteresowane zwycięstwem Rosji". Dr Bogusz o wizycie Xi Jinpinga w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 12:33
- Oficjalnie Chiny mówią, że są państwem neutralnym, ale jest to neutralność przyjazna Rosji. Chińska propaganda na wszelkie sposoby powiela i rozpowszechnia rosyjską narrację o wojnie na Ukrainie, zwłaszcza w państwach globalnego Południa, to tam jest prawdziwe pole bitwy informacyjnej współczesnego świata, a Chiny i Rosja mają tam sporą przewagę nad Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz, specjalista ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Xi Jinping podczas spotkania z szefem rosyjskiego rządu Michaiłem Miszustinem, Moskwa 21.03.2023
Xi Jinping podczas spotkania z szefem rosyjskiego rządu Michaiłem Miszustinem, Moskwa 21.03.2023 Foto: PAP/EPA

Przebywający od wczoraj z wizytą w Moskwie przywódca Chin spotkał się dziś z szefem rosyjskiego rządu Michaiłem Miszustinem. Wczoraj Xi Jinping rozmawiał z - poszukiwanym międzynarodowym listem gończym - Władimirem Putinem. Jak zauważają rosyjscy komentatorzy niezależni, wypowiedzi chińskiego polityka nie wpisują się w linię Kremla, który chciałby otrzymać jednoznaczne potwierdzenie, że Pekin będzie wspierał Moskwę w wojnie z Ukrainą.

Dr Michał Bogusz zauważył, że obecne relacje rosyjsko-chińskie są prawdopodobnie najlepsze w historii. - To bardzo zażyłe stosunki, panowie mają bardzo wiele do omówienia i do zaplanowania. My się o tym będziemy dowiadywali stopniowo, o niektórych rzeczach możemy się dowiedzieć po paru latach lub później, niestety nie podejrzewam, że to będą dobre rzeczy dla Zachodu - stwierdził.

"Celem Chin w skali globalnej jest rozbicie jedności Zachodu"

- Wszystko wskazuje na to, że Chiny są zainteresowane zwycięstwem Rosji, od początku uważały, że Rosja szybko pokona Ukrainę i skłóci Zachód ze sobą. Z punktu widzenia Pekinu najważniejszym celem tej wojny, który miał osiągnąć Putin, było pokazanie słabości amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa, skłócenie państw UE i doprowadzenie do kryzysu w relacji UE - USA. Celem Chin w skali globalnej jest rozbicie jedności Zachodu, tak by państwa UE nie mogły koordynować swojej polityki wobec Chin ze Stanami Zjednoczonymi - mówił ekspert.

Posłuchaj
25:12 PR24 2023_03_21-10-33-46.mp3 Dr Michał Bogusz o relacjach Chiny - Rosja (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

* * * 

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: dr Michał Bogusz

Data emisji: 21.03.2023 

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także