more_horiz

Xi Jinping w Rosji. Prof. Marciniak: Chinom zależy na wzmocnieniu swojej pozycji międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 16:24
W chińskim planie zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej nie chodzi o Rosję, nie chodzi o Ukrainę, tylko o międzynarodową pozycję Chin i ich zdolność do rozwiązywania tego rodzaju problemów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, rosjoznawca, sowietolog, b. ambasador RP w Moskwie.
Przywódca Chin Xi Jinping rozpoczął swoją oficjalną wizytę państwową w Rosji. Ma rozmawiać z Władimirem Putinem m.in. o programie pokojowym zaproponowanym przez Chiny kilka tygodni temu
Przywódca Chin Xi Jinping rozpoczął swoją oficjalną wizytę państwową w Rosji. Ma rozmawiać z Władimirem Putinem m.in. o programie pokojowym zaproponowanym przez Chiny kilka tygodni temuFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Do Moskwy przyleciał przywódca Chin. Xi Jinping ma się spotkać z poszukiwanym międzynarodowym listem gończym Władimirem Putinem. Chiński przywódca zdecydował się na podróż do Rosji, nie zważając na to, że tamtejszy prezydent jest podejrzewany o popełnienie zbrodni wojennych.

Xi Jinping i Władimir Putin mają rozmawiać o realizacji chińskiego planu uregulowania konfliktu w Ukrainie. Już wcześniej dokument - jako jednostronny, uwzględniający interesy agresora - skrytykował Kijów i zachodnie stolice. Niezależni komentatorzy podkreślają, że w trakcie chińsko-rosyjskich rozmów poruszona zostanie kwestia pomocy wojskowej Pekinu dla Moskwy.

Prof. Włodzimierz Marciniak: Chiny dążą do wzmocnienia swojej pozycji międzynarodowej

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, rosjoznawca i dyplomata. Gość audycji zauważył, że Moskwa już od pewnego czasu zabiegała o wizytę przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Ma mieć ona wiele wymiarów, wśród nich historyczny, ale także "bieżący, praktyczny, polityczny".

W kontekście historycznym prof. Włodzimierz Marciniak przypomniał wizytę Mao Zedonga w Rosji w lata 1949-1950. Wówczas chiński przywódca jechał zabiegać o rosyjskie wsparcie, będąc tym słabszym partnerem. Dziś przewodniczący Xi jest tym, który w relacjach z Rosją występuje z pozycji siły. Rosyjskie zabiegi na rzecz wsparcia Chin gość PR24 rozważał w kategorii rewanżu za historyczne upokorzenia.

Prof. Marciniak stwierdził, że Chiny chcą prezentować się jako mocarstwo międzynarodowe, mające wpływ na porządek świata nie tylko w swoim regionie. - Z tego punktu widzenia ja bym rozpatrywał chiński plan zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. W tym planie nie chodzi o Rosję, nie chodzi o Ukrainę, tylko chodzi o międzynarodową pozycję Chin i zdolność Chin do rozwiązywania tego rodzaju problemów - stwierdził sowietolog.

Nakaz aresztowania dla Putina. "Możliwe, że Pekin chce stworzyć trójkąt zła"

Prof. Włodzimierz Marciniak komentował też wpływ decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania dla Władimira Putina. Przypomniał, że rosyjski przywódca chce ubiegać się o kolejną kadencję w fotelu prezydenta Rosji. Problem polega na tym, że jeśli zostałby osądzony i skazany przez MTK, to jego wybór na prezydenta Federacji Rosyjskiej może zostać na świecie uznany za nielegalny.

- Chinom to nie przeszkadza, a nawet mogą sądzić, że Putin osłabiony będzie bardziej ustępliwy w szeregu szczegółowych kwestii, a zapewne Chiny będą chciały otrzymać maksimum korzyści w zakresie stosunków dwustronnych. Natomiast liderzy państw uznających jurysdykcję MTK są w kłopotliwej sytuacji - mówił prof. Marciniak.

Jego zdaniem także Chinom w końcu może zacząć przeszkadzać to, że Rosją kierowałby uznany międzynarodowo zbrodniarz wojenny, toteż obecne działania Xi Jinpinga nastawione są na krótkoterminowe relacje. - Chyba że założymy, że Pekin dąży do stworzenia trójkąta zła (...) Pekin-Moskwa-Teheran, (...) który ma pójść na otwartą konfrontację z wolnym światem - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:31 [PR24]PR24 (mp3) 20 marzec 2023 14_35_29_Marciniak.mp3 Prof. Włodzimierz Marciniak mówił o relacjach Chiny-Rosja, wizycie Xi Jinpinga w Rosji oraz o znaczeniu nakazu aresztowania Władimira Putina, wydanego przez MTK ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Włodzimierz Marciniak (rosjoznawca, sowietolog, b. ambasador RP w Moskwie)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 14.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także