more_horiz
Wiadomości

USA zaniepokojone propozycjami pokojowymi Chin ws. Ukrainy. Kirby: odzwierciedlają rosyjską perspektywę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 18:05
Stany Zjednoczone obawiają się, że Chiny chcą wejść w rolę rozjemcy w wojnie na Ukrainie promując zawieszenie broni. Poinformował o tym koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby komentując zapowiedzianą na przyszły tydzień wizytę Xi Jinpinga w Moskwie. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
USA są zaniepokojone propozycjami pokojowymi Chin
USA są zaniepokojone propozycjami pokojowymi ChinFoto: EVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum

Podczas wirtualnego briefingu John Kirby powiedział, że chińskie propozycje pokojowe w sprawie wojny na Ukrainie są bardzo niepokojące. Według Kirby’ego, przedstawiony przez Pekin dwunastopunktowy tak zwany plan pokojowy jest jednostronny i odzwierciedla jedynie rosyjską perspektywę.

- Mówi on o zawieszeniu broni, które obecnie byłoby efektywnym uznaniem rosyjskiego podboju. Byłaby to ratyfikacja zdobyczy terytorialnych Rosji i jej próby podbicia siłą terytorium sąsiadów, pozwalająca wojskom rosyjskim nadal okupować suwerenne terytorium Ukrainy - argumentował koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu, dodając, że uznanie status quo na Ukrainie prowadziłoby do kolejnych naruszeń Karty Narodów Zjednoczonych.

John Kirby wyraził nadzieję, że dojdzie do rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga z Wołodymyrem Zełenskim, aby chiński przywódca mógł poznać perspektywę ukraińską na rosyjską inwazję.


Posłuchaj
00:51 12256565_1.mp3 USA zaniepokojone propozycjami pokojowymi Chin. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także