more_horiz
Wiadomości

Xi Jinping przyleci do Moskwy. "Chiny są zainteresowane mediacją". Nowy raport ISW

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 09:55
"Xi Jinping prawdopodobnie chce przedyskutować z Władimirem Putinem i oficjelami rosyjskimi warianty uchylania się od sankcji, by wesprzeć sprzedaż do Rosji oraz zaopatrzenie w chiński sprzęt" - prognozuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Raport ISW o wizycie Xi Jinpinga w Moskwie. Chiny są zainteresowane mediacją ws. wojny na Ukrainie
Raport ISW o wizycie Xi Jinpinga w Moskwie. "Chiny są zainteresowane mediacją ws. wojny na Ukrainie"Foto: ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

Analitycy przypomnieli o doniesieniach, według których firmy chińskie sprzedały podmiotom z Rosji m.in. części do dronów i wyposażenie, które może być użyte do celów wojskowych.

Zauważyli, że wcześniej Xi podpisał 16 porozumień z Alaksandrem Łukaszenką. W opinii analityków te umowy "mogą ułatwiać omijanie sankcji rosyjskich poprzez kierowanie produktów chińskich przez Białoruś".

Dodali w raporcie, że tematem wizyty Xi będzie prawdopodobnie zainteresowanie Chin mediacją na rzecz uregulowania wojny na Ukrainie na drodze negocjacji. "Kreml zapowiedział, nie precyzując, że Putin i Xi planują podpisanie dokumentów dwustronnych" - wskazał ośrodek.

Chiny jako mediator?

Analitycy wyrazili przypuszczenie, że wizyta Xi w Moskwie to sposób "promowania chińskich starań, których celem jest przedstawianie Chin jako bezstronnego mediatora" w sprawach negocjacji pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Think tank przypomniał, że Pekin przedstawił dotąd 12-punktowy plan pokojowy. Niemniej "pozostaje niejasne, czego jeszcze konkretnie mogłyby dotyczyć propozycje chińskie dotyczące uregulowania wojny na drodze negocjacji".

Wizyta przywódcy Chin w Moskwie odbędzie się w dniach 20-22 marca.

Partnerskie relacje

Z kolei - jak informuje japońska agencja Kyodo - źródła rządowe w Waszyngtonie potwierdziły, że podczas inwazji Rosji na Ukrainę doszło do użycia amunicji produkcji chińskiej. Jednakże "nie podano informacji, jakiego rodzaju jest to amunicja ani czy została dostarczona Kremlowi przez Pekin"

- Mamy podejrzenia, że tej amunicji użyły wojska rosyjskie, lecz nie posiadamy na to dowodów. Jesteśmy jednak przygotowani do podjęcia stosownych działań, jeśli doniesienia o przekazaniu uzbrojenia Rosji przez Chiny zostaną potwierdzone. Zachowujemy w tej kwestii czujność i uważnie obserwujemy rozwój sytuacji - oznajmił informator Kyodo w amerykańskim Departamencie Stanu.

W ocenie zachodnich i japońskich analityków spotkanie Xi z Władimirem Putinem potwierdzi, że Pekin i Moskwę łączą bliskie, partnerskie relacje.

Czytaj także:


PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także