more_horiz
Wiadomości

Ocieplenie relacji między Seulem i Tokio. Pekin wściekły, padły oskarżenia o militaryzm

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 11:08
Prezydent Korei Płd. rozpoczął w czwartek pierwszą oficjalną wizytę dwustronną w Japonii od prawie 12 lat na fali ocieplenia relacji pomiędzy dwoma kluczowymi sojusznikami USA w Azji.
Prezydent Korei Płd. rozpoczął w czwartek pierwszą oficjalną wizytę dwustronną w Japonii od prawie 12 lat na fali ocieplenia relacji pomiędzy dwoma kluczowymi sojusznikami USA w Azji.
Prezydent Korei Płd. rozpoczął w czwartek pierwszą oficjalną wizytę dwustronną w Japonii od prawie 12 lat na fali ocieplenia relacji pomiędzy dwoma kluczowymi sojusznikami USA w Azji. Foto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON / POOL

Komentując wizytę, rzecznik chińskiego MSZ sprzeciwił się tworzeniu "zamkniętych kół" państw.

W czasie dwudniowej wizyty, uznawanej za przełom w dwustronnych relacjach, prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol spotka się w Tokio z premierem Japonii Fumio Kishidą. Oczekuje się, że oba kraje wznowią wzajemne wizyty przywódców, wstrzymane od 2011 roku, a także mechanizmy dialogu ws. bezpieczeństwa – podała agencja Kyodo.

Wśród głównych tematów rozmów w Tokio będzie prawdopodobnie zagrożenie ze strony Korei Północnej, a także rosnąca aktywność wojskowa Chin w regionie. Komentatorzy zwracają uwagę, że do ocieplenia relacji Japonii z Koreą Południową dochodzi w czasie, gdy Stany Zjednoczone zabiegają o zacieśnienie współpracy z sojusznikami, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin.

Pekin wściekły

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, pytany o wizytę Juna w Tokio, oświadczył, że Korea Płd. i Japonia są ważnymi partnerami handlowymi Chin. Dodał jednak, że Pekin sprzeciwia się próbom tworzenia "zamkniętych i ekskluzywnych kół" przez "niektóre państwa".

Chińskie ministerstwo obrony oskarżyło natomiast Japonię o szkodzenie pokojowi i stabilności w regionie oraz „bardzo niebezpieczny” powrót na drogę militaryzacji. - Wzywamy stronę japońską, by wyciągnęła wnioski z historii i zachowywała ostrożność w wypowiedziach i działaniach dotyczących bezpieczeństwa militarnego – oświadczył rzecznik resortu w Pekinie Tan Kefei.

Władze Japonii ogłosiły niedawno pięcioletni plan wzmocnienia sił zbrojnych wart 315 mld dolarów, oceniany jako największe zbrojenia tego kraju od II wojny światowej. Wyrażały również zaniepokojenie z powodu ekspansji militarnej Pekinu. Według komentatorów Tokio obawia się, że rosyjska inwazja na Ukrainę może ośmielić Chiny do ataku na Tajwan.

Historyczne spory

Relacje pomiędzy Tokio a Seulem ochłodziły się w ostatnich latach z powodu sporu historycznego o odszkodowania za pracę przymusową i wykorzystywanie seksualne obywateli Korei Płd. przez japońskich najeźdźców w czasie II wojny światowej. W ubiegłym tygodniu Seul przedstawił jednak plan rozwiązania sporu, na który przystało Tokio.

Ministerstwo przemysłu w Seulu ogłosiło przed spotkaniem Juna z Kishidą, że japoński rząd zgodził się znieść restrykcje dotyczące eksportu do Korei Płd. trzech kluczowych materiałów wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym. Restrykcje nałożono w odwecie za wyrok południowokoreańskiego sądu w sprawie odszkodowań wojennych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Japonia zgodziła się na plan Korei Południowej. Celem uregulowanie roszczeń za czas kolonialny

Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Chin, Rosji i Iranu. Eksperci: to nieformalny, antyzachodni sojusz

pp/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także