Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Chin, Rosji i Iranu. Eksperci: to nieformalny, antyzachodni sojusz
Siły morskie Chin, Rosji i Iranu rozpoczynają w środę wspólne ćwiczenia w Zatoce Omańskiej. Manewry mają potrwać do niedzieli. Zdaniem części ekspertów państwa biorące udział w ćwiczeniach należą do nieformalnego antyzachodniego sojuszu i dążą do zmiany ładu międzynarodowego z dominującą pozycją USA.
2023-03-15, 11:29
W komunikacie przekazanym przez chińskie media resort obrony ogłosił, że w manewrach Anquan Niudai 2023 ("Więzi Bezpieczeństwa 2023") biorą udział Chiny, Rosja, Iran i inne państwa, których jednak nie wymienił.
Chiny wysłały do udziału w manewrach niszczyciel rakietowy Nanning - napisano.
"Ćwiczenia pogłębią praktyczną współpracę marynarek państw uczestniczących, po raz kolejny zademonstrują skłonność i zdolność do wspólnego utrzymywania bezpieczeństwa (…) oraz będą zastrzykiem pozytywnej energii dla pokoju i stabilności w regionie" - twierdzi chińskie ministerstwo.
Komentatorzy zwracają uwagę na pogarszające się relacje Chin, Rosji i Iranu z Zachodem, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Wszystkie trzy kraje były celami zachodnich sankcji. Zdaniem części ekspertów należą one do nieformalnego antyzachodniego sojuszu i dążą do zmiany ładu międzynarodowego z dominującą pozycją USA.
REKLAMA
Chiny, Rosja i Iran prowadziły już wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim i w Zatoce Omańskiej - od 2019 roku.
Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i zacieśniają współpracę wojskową z Moskwą, a także z Teheranem, który dostarcza Rosji drony używane w działaniach wojennych.
- Historia działalności Wagnerowców zbliża się do końca. Większość najemników zginęła pod Bachmutem
- Wołodymyr Zełenski solidaryzuje się z Gruzją. "Wolne narody zasługują na przystąpienie do UE"
PAP/bartos
REKLAMA
REKLAMA