more_horiz

Błażej Poboży: afera śmieciowa w Warszawie to afera Rafała Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 13:51
- To, o czym pisze dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie " to ustalenia dziennikarskie, które muszą zostać zweryfikowane, pewnie więc należy poczekać z osądami. Natomiast politycznie, ta sprawa już jest dla mnie oczywista - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA i radny Miasta Stołecznego Warszawy Błażej Poboży komentując sprawę afery śmieciowej w stołecznym ratuszu. - Mamy powtórkę z okresu prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz - stwierdził.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, afera śmieciowa to afera Rafała Trzaskowskiego, którego obciąża politycznie
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "afera śmieciowa to afera Rafała Trzaskowskiego", którego obciąża politycznieFoto: JS/ FORUM

Rządzony przez Rafała Trzaskowskiego warszawski Ratusz zgodził się, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta bez wynikających ze statutu zgód mogło do końca 2022 r. dowolnie zawierać kontrakty na zagospodarowanie odpadów do kwoty 3 mld zł - informuje w środę "Gazeta Polska".

Poboży: Afera śmieciowa to afera Rafała Trzaskowskiego

- Przestańmy traktować tę aferę jako tego, czy innego urzędnika, to jest po prostu afera Rafała Trzaskowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw wewnętrznych i radny Miasta Stołecznego Warszawy Błażej Poboży. - Mam na myśli to, że to najważniejsza w okresie jego prezydentury afera, która politycznie obciąża wiceprzewodniczącego PO, Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy - podkreślił.

- Tego, jak ta sprawa będzie się rozwijała i czy zarzuty ograniczą się do urzędników i miejskich spółek, a ominą prezydenta Trzaskowskiego, dzisiaj nie wiemy. Natomiast w wymiarze politycznym - a politycy, politolodzy, dziennikarze, komentatorzy są od tego by na sprawy patrzeć politycznie - nie powinno być wątpliwości. Ja tych wątpliwości nie mam: afera śmieciowa to afera Rafała Trzaskowskiego - zaznaczył stołeczny radny.

Śmieci "poza kontrolą obywateli"

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, gospodarka odpadami w Warszawie "jest poza kontrolą obywatelską". Wskazał, że "najważniejsze z punktu widzenia stołecznego samorządu organy, na czele z radą miasta", która ma manday pochodzący z demokratycznych wyborów i w której radni PiS są w opozycji, "dowiadują się o pewnych ustaleniach po fakcie".

- Na nasze interpelacje odpowiadają urzędnicy stołecznego ratusza z dużym opóźnieniem, niejednokrotnie wykrętnie, a wszelkie dyskusje na sesji rady miasta są ucinane przez jednego z najbardziej autorytarnych polityków PO w Warszawie, czyli przewodniczącego klubu PO - wyliczał.

"Powtórka z okresu rządów Gronkiewicz-Waltz"

- Jak dodamy do tego, że pan prezydent Trzaskowski, czym, o dziwo, chwali się w mediach komercyjnych, nie przychodzi na sesje rady miasta, bo uważa, że nie musi, to mamy powtórkę z okresu prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz - stwierdził.

Jak mówił, była prezydent Warszawa przeszła do historii jako osoba, w okresie prezydentury której "mieliśmy do czynienia z największą jak dotąd aferą, czyli aferą, reprywatyzacyjną".

- Rafał Trzaskowski jest na dobrym kursie by przejść do historii jako ten, który ma duży problem z odpadami, nieczystościami. Bo jak nie dwukrotna awaria "Czajki", co wydawało się niemal niemożliwe, to teraz gigantyczna afera śmieciowa - wskazał .

"Politycznie, sprawa jest oczywista"

- Oczywiście czekam na ustalenia prokuratury, potem na decyzję sądu. To, o czym pisze dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie " to ustalenia dziennikarskie, które muszą zostać zweryfikowane, pewnie więc należy poczekać z osądami. Natomiast politycznie, ta sprawa już jest dla mnie oczywista - stwierdził Błażej Poboży. 

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
22:08 pobozy-blazej--PR24_mp3 2023_03_22-13-07-12.mp3 Błażej Pobozy: afera śmieciowa w Warszawie to afera Rafała Trzaskowskiego ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także: 

W śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie został zatrzymany sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został tymczasowo aresztowany. Były minister nie przyznaje się do winy.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Błażej Poboży (wiceminister spraw wewnętrznych)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 13.06


Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także