more_horiz

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. "To nie po myśli Łukaszenki, nic nie mówi na ten temat"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 15:23
- Zastanawiające jest to, że o rozmieszczeniu broni wiemy od czterech dni, to sam Łukaszenka nic na ten temat nie mówi, a jest to człowiek, który lubi być w centrum uwagi. Gdyby to było korzystne dla niego, już dawno skomentowałby to publicznie, jest tu coś nie po myśli Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksy Dzikawicki (Biełsat TV).
Władimir Putin wskazał, że rozmieszczenia taktycznych rakiet jądrowych na Białorusi od dawna domagał się Aleksander Łukaszenka, kiedy zwracał uwagę, że jego kraj graniczy z Polską i innymi państwami NATO
Władimir Putin wskazał, że rozmieszczenia taktycznych rakiet jądrowych na Białorusi od dawna domagał się Aleksander Łukaszenka, kiedy zwracał uwagę, że jego kraj graniczy z Polską i innymi państwami NATOFoto: Asatur Yesayants / Shutterstock.com

Władimir Putin w wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija 24 zapowiedział, że rosyjskie głowice jądrowe zostaną rozmieszczone na terytorium Białorusi. Dyktator stwierdził, że do 1 lipca Rosja skończy budowę odpowiednich magazynów.

Aleksy Dzikawicki podkreślił, że Aleksander Łukaszenka poprzez swoją politykę uzależnił się od Rosji w tak dużym stopniu, że Putin może pozwolić sobie na rozmieszczenie ładunków atomowych na terytorium tego kraju. - Nie sądzę, żeby Łukaszenka bardzo tego chciał, chociaż wcześniej kilkakrotnie mówił, że szkoda, że w latach 90. Białoruś pozbyła się tego rodzaju broni. Natomiast nie sądzę, żeby chciał tego w sytuacji wojny, tym bardziej że nie będzie mógł tej broni kontrolować. Najgorsze jest to, że w takiej sytuacji Białoruś staje się celem uderzenia w przypadku globalnego konfliktu jądrowego - zauważył gość audycji.

Jak dodał, decyzja o rozmieszczeniu nośników broni atomowej może mieć związek z niedawną wizytą w Moskwie Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Putin, zdaniem gościa audycji, nie był usatysfakcjonowany efektami spotkania. - Chiny raczej nie są zadowolone z tego, że Białoruś jest wciągana bezpośrednio w wojnę przeciwko Ukrainie, około 80 proc. towarów eksportowanych z Chin drogą kolejową przejeżdża przez Białoruś - zaznaczył i dodał, że decyzja o atomowych jednostkach na Białorusi może być próbą wywarcia nacisku na Chiny przez Rosję.

Posłuchaj
07:10 PR24_mp3 2023_03_28-13-52-52.mp3 Aleksy Dzikawicki o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Władimir Putin ogłosił, że przekazano już Białorusi m.in. 10 samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 lipca w tym kraju mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania taktycznej broni jądrowej. Prezydent Rosji zaznaczył, że nie będzie to przekazanie broni jądrowej Mińskowi, lecz tylko rozmieszczenie jej na terytorium Białorusi. Wskazał przy tym, że rozmieszczenia taktycznych rakiet jądrowych na Białorusi od dawna domagał się Aleksander Łukaszenka, kiedy zwracał uwagę, że jego kraj graniczy z Polską i innymi państwami NATO.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Aleksy Dzikawicki 

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 13.52

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także