more_horiz

Finlandia od dziś w NATO. Prof. Grochmalski: Rosja znalazła się w defensywie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 11:40
- Tego nie było od czasów cara Piotra I. W wyniku agresji na Ukrainę Rosja osiągnęła coś zupełnie odwrotnego od założeń. Putin de facto wzmocnił NATO i zintegrował państwa nordyckie - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
W Brukseli trwają przygotowania do zawieszenia flagi Finlandii przed kwaterą główną NATO
W Brukseli trwają przygotowania do zawieszenia flagi Finlandii przed kwaterą główną NATOFoto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

We wtorek Finlandia zostanie przywitana w Sojuszu Północnoatlantyckim, a jej flaga zostanie wciągnięta na maszt przed kwaterą główną NATO. Do 1999 roku Norwegia była jedynym państwem NATO, które graniczyło z Rosją. W tym samym roku do Sojuszu weszła Polska. - Przystąpienie Finlandii do NATO oznacza, że łączna granica styku NATO Rosja zwiększa się dwukrotnie. Z minuty na minutę zwiększa się strefa bezpieczeństwa - powiedział profesor Piotr Grochmalski.

Jego zdaniem Rosja zostaje wypchnięta w regionie. - Morze Bałtyckie staje się wewnętrznym akwenem Sojuszu. Zmienia się sytuacja Litwy, Łotwy i Estonii, Kaliningradu. Rosja znalazła się w defensywie, tego nie było od czasów cara Piotra I. W wyniku agresji na Ukrainę Rosja osiągnęła coś zupełnie odwrotnego od założeń. Putin de facto wzmocnił NATO i zintegrował państwa nordyckie - tłumaczył analityk.

Ostatnim krajem NATO, który ratyfikował dokument dotyczący rozszerzenia Sojuszu o Finlandię, była Turcja. Ankara nadal blokuje wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Twierdzi, że Sztokholm nie spełnił oczekiwań dotyczących kurdyjskich migrantów. Turecki rząd domaga się od Szwecji działań przeciwko kurdyjskim bojownikom oraz osobom odpowiedzialnym za próbę zamachu stanu w 2016 roku. - Szwedzi nie posiadają potężnej armii. Mają za to ogromny przemysł zbrojeniowy, który dostarcza najnowocześniejszy sprzęt, wystarczy wymienić firmę Saab - tłumaczył prof. Grochmalski.


Posłuchaj
25:55 PR24 2023_04_04-10-33-25.mp3 Profesor Piotr Grochmalski gościem Adriana Klarenbacha (Temat dnia/Gość PR24)

 

We wtorek mija też 74. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie przedstawiciele 12 państw podpisali dokumenty powołujące tę organizację. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 4.04.2023

Godzina emisji: 10.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także