"Przekonywanie jest niezwykle istotne". Prof. Kleiber o spotkaniu Zełenski-Modi na marginesie G7
- Szczyt można odebrać z zadowoleniem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze", komentując spotkanie przywódców siedmiu najwyżej rozwiniętych demokracji świata i zaproszonych gości w Hiroszimie. Pytany o najważniejsze ustalenia, wskazał m.in. na spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z premierem Indii Narendą Modim.
2023-05-21, 20:02
- Trzeba dobitnie powiedzieć, że oświadczenia, które przywódcy krajów należących do G7 są obiecujące i pozytywne, szczyt można odebrać z zadowoleniem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze" oceniając szczyt przywódców siedmiu najsilniejszych gospodarek świata w Hiroszimie.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na symbolikę Hiroszimy, ocenił też, że uczestnicy szczytu we wspólnym oświadczeniu "podkreślili, że nie będzie pokoju bez całkowitego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich wojsk i sprzętu z całej Ukrainy". - To są, w moim przekonaniu, bardzo ważne słowa. One dobitnie wskazują na to, że rozmawiać o pokoju możemy, ale warunkiem wstępnym jest wycofanie rosyjskich wojsk z całej Ukrainy - wskazał.
Gość Polskiego Radia 24 wskazał także uzgodnienie sankcji wobec Rosji przez liderów państw G7. - Zadeklarowano, że wszystkie państwa G7 podejmują kolejne kroki wspierające naród ukraiński, mianowicie chcą ogłosić embargo na eksport wszelkich maszyn przemysłowych, narzędzi i innych zaawansowanych technologicznie produktów, które są wykorzystywane do odbudowy ich machiny wojennej - wyjaśnił.
Presja drugiego najliczniejszego kraju świata
W ocenie prof. Michała Kleibera, kolejnym istotnym punktem szczytu G7, na który zaproszony został także Wołodymyr Zełenski, było spotkanie prezydenta Ukrainy z premierem Indii Narendą Modim. - Bardzo dobrze się stało, że na posiedzenie G7, poza zwyczajowymi uczestnikami. zaproszono także przedstawicieli paru innych ważnych państw, w szczególności Indii - zaznaczył.
REKLAMA
Jak mówił, zaproszenie hinduskich władz jest ważne, bo światowa polityka pokazuje, że "wiele państw albo zajmuje neutralną pozycję, albo popiera Rosję". - Działania państw G7 na rzecz przekonywania tych państw są niezwykle istotne - ocenił.
Jego zdaniem, z punktu widzenia działań rosyjskich, duże znaczenie miałoby ewentualne zajęcie krytycznego stanowiska przez Indie. - W pierwszym rzędzie to dotyczy także Chin, które prowadzą złożoną politykę - zaznaczył prof. Michał Kleiber.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- Szef MSZ z wizytą w Brukseli. Tematem rozmów militarne i polityczne wsparcie Ukrainy
- "Zdjęcia zniszczeń w Hiroszimie przypominają o Bachmucie". Zełenski na szczycie G7
[ZOBACZ TAKŻE] "Będzie dyskusja jak realizować proces rozszerzenia NATO". Marcin Przydacz o szczycie NATO w Wilnie
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze")
Data emisji: 21.05.2023
Godzina emisji: 18.33
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
Polecane
REKLAMA