more_horiz

"Polska Wielki Projekt". Górny: przed wrogami musimy bronić niepodległości, przed przyjaciółmi - podmiotowości

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:34
- Suwerenność to temat wymuszony przez obecne wydarzenia, które się dzieją zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. Bo jak mówimy, przed wrogami musimy bronić naszej niepodległości, a przed przyjaciółmi - naszej podmiotowości - podkreślił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt. 
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: PR24

W piątek w Warszawie pod hasłem "suwerenność" ruszył XIII Kongres "Polska Wielki Projekt", nad którym honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda. Gośćmi kongresu będą m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński oraz przedstawiciele świata nauki i kultury

Prezes Fundacji Polska Wielki Projekt Grzegorz Górny w PR24 mówił o założeniach tego przedsięwzięcia.

- To nadal pewne laboratorium myśli, burza mózgów dotycząca najważniejszych spraw, jakie stoją przed Polską. Nasz punkt widzenia jest konserwatywny. Konserwować to znaczy zachowywać. Zachowywać to, co najlepsze w naszej tradycji i rozwijać to twórczo w przyszłości - zaznaczył.

"Temat wymuszony przez obecne wydarzenia"

- Oczywiście ten kongres różni się od poprzednich, bo jest inna tematyka. Suwerenność to temat wymuszony przez obecne wydarzenia, które się dzieją zarówno na wschodzie jak i na zachodzie. Bo jak mówimy, przed wrogami musimy bronić naszej niepodległości, a przed przyjaciółmi - naszej podmiotowości - dodał Grzegorz Górny

Jak podkreślił, "widzimy to dziś z jednej strony w tej sytuacji, jaka jest na wschodzie, a z drugiej strony w naszych skomplikowanych stosunkach z Unią Europejską, o których można czasami powiedzieć, że jest to szorstka przyjaźń".

- Nikomu nie zależy chyba na tym, żeby występować z Unii Europejskiej. Chodzi o to, żeby mieć wpływ na kształtowanie jej oblicza - podsumował Grzegorz Górny.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:57 PR24 2023_06_02-13-37-41.mp3 Grzegorz Górny o XIII edycji Kongresu Polska Wielki Projekt (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Grzegorz Górny
Data emisji: 2.06.2023
Godzina emisji: 13.40

bartos

Zobacz także

Zobacz także