more_horiz

Ks. dr Boguszewski: chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 14:41
- Powinniśmy się solidaryzować z chrześcijanami, którzy są prześladowani na świecie, być ich głosem woli. Możemy to zamanifestować, bo oni często tego głosu są pozbawiani - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 
W 50 krajach ponad 360 mln chrześcijan pada ofiarami prześladowań
W 50 krajach ponad 360 mln chrześcijan pada ofiarami prześladowańFoto: shutterstock.com/Zvonimir Atletic

Zgodnie z danymi Światowego Indeksu Prześladowań, ogłoszonego przez organizację Open Doors, w sumie w 50 krajach ponad 360 mln chrześcijan pada ofiarami prześladowań. 

Chrześcijanie cierpią w wielu krajach nie tylko z powodu braku wolności religijnej. Są oni pozbawiani wielu innych praw, takich jak: prawo do ochrony przed arbitralnym zatrzymaniem, prawo do sprawiedliwego procesu, prawo dostępu do wymiaru sprawiedliwości, równości przed sądem, prawo do niestosowania tortur, prawo do posiadania rodziny. Pozbawia się ich podstawowych praw przysługujących im nie tylko jako mniejszościom religijnym, ale i jako obywatelom i zwyczajnym ludziom.

Wolność religijna prawem

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Boże Ciało jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że wolność religijna jest prawem. - Są na świecie ludzie, którzy nie mogą dziś wziąć udziału w procesji, nie mogą w ogóle wyznawać swojej wiary. Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świece - powiedział ks. dr Mariusz Boguszewski. - Powinniśmy się z nimi solidaryzować, być ich głosem woli. Możemy to zamanifestować, bo oni często tego głosu są pozbawiani - dodał. 

Posłuchaj
24:43 PR24 2023_06_08-13-32-59.mp3 Ks. dr Mariusz Boguszewski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

W czołówce państw, w których dochodzi do największej dyskryminacji wyznawców Chrystusa, są Korea Północna, Somalia, Jemen, Erytrea, Libia, Nigeria, Pakistan, Iran, Afganistan i Sudan.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: ks. dr Mariusz Boguszewski (Pomoc Kościołowi w Potrzebie)

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 13.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także