Powstanie Warszawskie w popkulturze. Dr Berendt: nie dostrzegam zagrożenia trywializacją historii
- Dobrze, że rodzice śpiewają piosenki powstańcze razem ze swoimi kilkuletnimi pociechami i nastolatkami. To tworzy więź między pokoleniami, patriotyczną sztafetę pokoleń, a to jest szalenie istotne dla wspólnoty - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Grzegorz Berendt.
2023-07-30, 14:07
1 sierpnia minie 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W ogólnopolskie obchody rocznicy tego wielkiego niepodległościowego zrywu włącza się także gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. W rocznicę Powstania, o godzinie 19, placówka zaprasza na koncert Haliny Mlynkovej zatytułowany "Film(lo)ve".
W programie koncertu znajdą się i piosenki, które śpiewali warszawiacy przez 1 sierpnia 1944, i w trakcie powstania, ale też utwory nowsze, skomponowane i napisane po wojnie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
- Pamiętamy o Warszawie, o naszych bohaterach ze stolicy, pamiętamy o męczeństwie kilkuset tysięcy warszawiaków, tym bardziej, że tysiące z nich wybrało po wojnie Gdańsk, w tym Oliwę, Sopot, Gdynię, jako miejsca, z którymi związali swoje życie - dodał.
Patriortyczna sztafeta pokoleń
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, koszulki z logo Polski Walczącej, komiksy i filmy poświęcone wydarzeniom sierpnia 1944 i obecność tej historii w popkulturze nie stanowią zagrożenia dla pamięci o Powstaniu. - Obserwując różne formy przypominania o Powstaniu i innych rocznicach, nie dostrzegam zagrożenia trywializacją. Docieramy, jako historycy, ludzie kultury, mediów, do naszych rodaków z przekazem o sprawach ważnych - podkreślił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
REKLAMA
- Jeszcze kilkadziesiąt lat temu absolutna większość mieszkańców Polski była w stanie powtórzyć co najmniej jedną, dwie zwrotki i refren najbardziej znanych powstańczych piosenek. Dobrze, że wydarzenia kulturalne, które dziś, rok rocznie mają miejsce, powodują, że te melodie, piosenki są przypominane osobom młodszym - zaznaczył.
- Dobrze, że rodzice śpiewają je razem ze swoimi kilkuletnimi pociechami i nastolatkami. To tworzy więź między pokoleniami, patriotyczną sztafetę pokoleń. To jest szalenie istotne dla wspólnoty - podkreślił Grzegorz Berendt.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
- 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Prezydent: korzenie Warszawy i jej mieszkańców są niezłomne
- Droga do wolności - lekcja Powstania Warszawskiego
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Mateusz Maranowski
Gość: dr Grzegorz Berendt (dyrektor Muzem II Wojny Światowej)
Data emisji: 30.07.2023
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA