79. rocznica Powstania Warszawskiego. Prezydent: korzenie Warszawy i jej mieszkańców są niezłomne
- Nie da się wyrwać korzeni tego miasta, dopóki nie da się wyrwać korzeni ludzi tego miasta - a te są niezłomne i niezwyciężone. Niech żyją Powstańcy Warszawscy! Niech trwa po wieczne czasy pamięć o poległych. Niech żyje Warszawa wielka i dumna, nigdy nie złamana. Niech żyje Polska! - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
2023-07-30, 11:49
W Parku Wolności w Warszawie Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami warszawskimi. Jak mówił podczas uroczystości, jest za to wdzięczny, ponieważ czas jest nieubłagany.
- Co naturalne coraz mniej jest z nami naszych bohaterów - Powstańców Warszawskich. Czas jest nieubłagany, zabiera kolejnych naszych bohaterów z ich wspomnieniami, z ich wspaniałymi osobowościami, z ich wielkością. Na pewno patrzą na to ze smutkiem, ale i ze spokojem Powstańcy Warszawscy - mówił Andrzej Duda.
Posłuchaj
- Ale co roku jest nas tutaj więcej w Warszawie w związku z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Tych, którzy przyjeżdżają z całej Polski, po to, żeby oddać hołd pamięci powstańców warszawskich i ich wielkiego dzieła nie tylko zbrojnego, ale przede wszystkim patriotycznego. Dzieła miłości ojczyzny - powiedział prezydent.
Andrzej Duda dodał, że absolutnie nie jest tak, że zapomina się o rocznicy powstania. - Wręcz przeciwnie. Coraz bardziej się o niej pamięta. Właśnie dlatego, dlaczego stanęliście do powstania na przekór okupacji, na przekór śmierci, na przekór zniewoleniu - stwierdził. - Właśnie dlatego wszyscy przychodzą, żeby pokazać, że my cały czas jesteśmy za wolną Polską, za Polską, która jest nasza - zaznaczył.
REKLAMA
"W Muzeum Powstania Warszawskiego nie ma różnic"
- Tu, w Muzeum Powstania Warszawskiego nie ma różnic. Tu wszystkie sprawy, doczesnych, różnych sporów zostają poza bramą. To jest wasza wielka zasługa - powiedział prezydent do powstańców warszawskich podczas niedzielnego spotkania. Dodał, że do MPW "nikt nie śmie przynosić sporów i nawet o nich nie myśli". - Za to także dziękujemy wam z całego serca - powtórzył.
Prezydent powiedział, że podczas uroczystości w MPW "wszyscy podają sobie rękę z uśmiechem". - Ciesząc się z tego, że skoro jesteśmy tutaj razem, to znaczy, że myślimy jedno. A ponieważ są tu wszyscy, śmiało można powiedzieć, że reprezentanci wszystkich stronnictw, w związku z powyższym mogę z uśmiechem powiedzieć, że myślimy jedno: o Powstaniu Warszawskim, o waszym bohaterstwie o tym, kim jesteście dla nas dzisiaj i kim będziecie także w przyszłości w pamięci naszej, nie mam żadnych wątpliwości, następnych pokoleń - dodał.
Posłuchaj
- Co roku zadawane jest to pytanie o to, czy było warto rozpocząć powstanie. Popatrzcie na Warszawę - na tę, która rośnie i wszerz, i wzdłuż, jest coraz piękniejsza i bardziej nowoczesna. Warszawę, do której przyjeżdżają zagraniczni goście i mówią: "ale rozwój" - wskazał prezydent.
REKLAMA
Andrzej Duda zaznaczył, że jest to zasługa powstańców warszawskich. - Nie byłoby tego rozwoju, tej ambicji, upartości i twardości, gdyby nie wasz przykład, a także wasze bohaterstwo, męstwo i oddanie, a także niezłomna wiara w przetrwanie - powiedział.
Posłuchaj
- Nie da się wyrwać korzeni tego miasta, dopóki nie da się wyrwać korzeni ludzi tego miasta. A te są niezłomnie i niezwyciężone. Niech żyją Powstańcy Warszawscy! Niech trwa po wieczne czasy pamięć o poległych. Niech żyje Warszawa wielka i dumna, nigdy nie złamana. Niech żyje Polska! - podkreślił prezydent.
***
Wcześniej prezydent odznaczył za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Hannę Zawistowską-Nowińską, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Stefanię Bajer, Jadwigę Godlewską i Andrzeja Witkowskiego.
W spotkaniu wziął udział także udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz harcerze, wolontariusze i przedstawiciele władz samorządowych stolicy.
REKLAMA
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada we wtorek.
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 12-13 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.
- Reparacje wojenne. Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy
- 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dr Mazur: to element jednoczący nas, Polaków
Udział Prezydenta RP w spotkaniu z Powstańcami z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego:
IAR/PAP/nt
REKLAMA
REKLAMA