"Afryka wystawia fakturę za lata kolonializmu". Girzyński o sytuacji na Lampedusie
- W XIX wieku mocarstwa europejskie podzieliły między sobą kontynent afrykański jak tort. Europejczycy żyli na koszt mieszkańców Afryki, wysysali z kontynentu bogactwa naturalne i pracę ludzi. Dziś Afryka wystawia za to fakturę. To nie my wywołaliśmy ten problem. Winne są ówcześni koloniści - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i polityk Zbigniew Girzyński.
2023-09-14, 14:31
Ku oburzeniu Włochów, Francja i Niemcy podjęły decyzję o nieprzyjmowaniu migrantów z Włoch. Francja wprowadziła kontrole na granicy z Włochami, a Niemcy "do odwołania" wstrzymały procedurę "dobrowolnej solidarności", czyli przyjmowania imigrantów z Italii. Tymczasem sytuacja na włoskiej Lampedusie jest dramatyczna. W środę od północy zarejestrowano na wyspie kolejne tysiąc osób. Na molo tłoczą się kolejni imigranci, którzy przybyli małymi łódkami.
Zaproszenie Merkel
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z pokłosiem fatalnej decyzji kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która kilka lat temu zaprosiła migrantów do Europy. - Uważała, że ci ludzi będą tanią siłą roboczą, którzy uruchomią pozytywne procesy finansowe. Ta polityka okazała się być klęską. Niemcy stosowali już takie procedury podczas II wojny światowej. Przymusowi robotnicy, to była koncepcja niemieckiej polityki z czasów kanclerza Adolfa Hitlera. Ludzie z podbitych przez Niemcy państw pracowali za pół darmo na rzecz niemieckiej gospodarki. Obecnie społeczeństwo niemieckie zestarzało się, nie jest zainteresowane pracą w wielu obszarach. Postanowiono więc sprowadzić do Europy migrantów, ten proces wymknął się Niemcom spod kontroli - powiedział Zbigniew Girzyński.
Zobacz więcej na i.pl: Lampedusa przestała radzić sobie z migrantami. Szokujące obrazy kryzysu migracyjnego
REKLAMA
Przypomniał też europejską politykę kolonialną. - W XIX wieku Europa podbiła Afrykę. Mocarstwa europejskie podzieliły między sobą ten kontynent jak tort. Europejczycy żyli na koszt mieszkańców Afryki, wysysali z kontynentu bogactwa naturalne i pracę ludzi. Dziś Afryka wystawia za to fakturę. To nie my wywołaliśmy ten problem. Winne są ówczesne mocarstwa kolonialne - tłumaczył historyk.
Dekompozycja UE
Jego zdaniem UE jest dziś jak Imperium Rzymskie. - Rozpadło się pod wpływem najazdów od północy ludów, które były żądne bogactw. UE będzie podlegała dekompozycji ze względu na podobny napór, ale z południa. Imperium Rzymskie podzieliło się na dwie części. Zachodnie Imperium Rzymskie upadło w 474 roku. Wschodnie, przetrwało jeszcze 1000 lat. Teraz będzie podobnie. Cywilizacja europejska przeniesie do naszej części kontynentu. Tu będzie centrum Europy. Zachód będzie podlegał zawirowaniom - stwierdził Zbigniew Girzyński. Dodał też, że ogromny wpływ na kryzys migracyjny miała polityka Władmira Putina.
Posłuchaj
REKLAMA
Obecnie na Lampedusie znajduje się o tysiąc więcej przybyszów niż mieszkańców. We wtorek i środę na wyspę przypłynęło 160 małych łodzi z migrantami, w większości pochodzącymi z Afryki Subsaharyjskiej.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Zbigniew Girzyński (historyk, kandydat w wyborach z listy PiS)
Data emisji: 14.09.2023
Godzina emisji: 13.06
PR24/jt
REKLAMA
REKLAMA