more_horiz

Polska stawia na współpracę z Amerykanami przy atomie. "W ten sposób zmuszamy ich do obrony interesów w regionie"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 17:15
- Amerykanie są kontrahentem, który jest nam bliski w kwestiach bezpieczeństwa. Powierzając im tego typu inwestycję, niejako zmuszamy ich do obrony własnych interesów w tej części Europy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu.
Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu.Foto: Shutterstock.com/Kletr

W Arkadach Kubickiego w Warszawie podpisano umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa została zawarta pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że elektrownia jądrowa oznacza czystą energię. - Na pewno na etapie budowy elektrowni jądrowej nie można określić jako produktu ekologicznego. Natomiast pod względem produkcji energii elektrycznej jest przyjazna dla środowiska. Również cykl życia elektrowni jądrowej jest znacznie dłuższy niż paneli fotowoltaicznych, farm wiatrowych i elektrowni węglowych. Elektrownia jądrowa może pracować ponad 50 lat i tak jest projektowania w Polsce - powiedział Mariusz Marszałkowski.    

Dodał, że na budowę elektrowni atomowej należy patrzeć nie tylko z perspektywy samej inwestycji gospodarczej, ale też geopolitycznej. - Amerykanie są kontrahentem, który jest nam bliski w kwestiach bezpieczeństwa. Powierzając im tego typu inwestycję, niejako zmuszamy ich do obrony własnych interesów w tej części Europy. Natomiast wszystkie reaktory są podobne pod względem budowy, nie należy więc skreślać oferty koreańskiej i francuskiej. Jest przestrzeń do tego, żeby wprowadzić kolejnych partnerów na nasz rynek - tłumaczył ekspert. 

Kiedy powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa? 

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.

Zobacz również na Niezalezna.pl: Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce staje się faktem. Premier: Wybudujemy ją z amerykańskimi podmiotami

Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Paweł Zieliński 
Gość: Mariusz Marszałkowski (redaktor naczelny portalu Polon.pl, ekspert ds. energetyki)
Data emisji: 28.09.2023
Godzina emisji: 14.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także