more_horiz

Wiceminister Rzymkowski zachęca do udziału w referendum: Polacy staną się na jeden dzień parlamentarzystami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 20:44
- Wynikiem referendum należy związać rządzących po wyborach, bo przedstawione pytania są bardzo ważne, fundamentalne i obecne od zarania III RP - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. 
Referendum będzie zorganizowane razem z wyborami
Referendum będzie zorganizowane razem z wyboramiFoto: Dziurek/ Shutterstock

15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Tego samego dnia zaplanowano również referendum z czterema pytaniami, dotyczącymi unijnego mechanizmu relokacji uchodźców, muru na polsko-białoruskiej granicy, wieku emerytalnego i sprzedaży majątku należącego do Skarbu Państwa. 

Wiceminister edukacji i nauki wyraził nadzieję, że Polacy skorzystają z politycznego prawa i wezmą udział w referendum. - Istotne jest, aby było ono wiążące. Wynikiem referendum należy związać rządzących po wyborach, bo przedstawione pytania są bardzo ważne, fundamentalne i obecne od zarania III RP - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Czytaj także w i.pl: Udział w referendum jest obowiązkowy? Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania referendalnego?

- Polacy staną się na jeden dzień parlamentarzystami, bo referendum daje możliwość podjęcia decyzji jak podczas uchwalania ustaw. Ugrupowania opozycyjne wzywają do bojkotu referendum. Brak wymaganej frekwencji w referendum będzie oznaczać, że mają one charakter niedemokratyczny i spotyka to się niestety z aprobatą części społeczeństwa. Mechanizm demokracji bezpośredniej stosowany jest w wielu krajach. Jakikolwiek polityk w USA lub np. w Szwajcarii, który nawoływałby do bojkotu referendum, zostałby zmarginalizowany, nawet przez własne środowisko polityczne - dodał. 


Posłuchaj
22:00 PR24 2023_09_30-19-06-24.mp3 Tomasz Rzymkowski gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Natomiast w niedzielę w katowickim Spodku odbędzie się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenie zaplanowano pod hasłem #BezpiecznaPolska, co jest nawiązaniem do hasła kampanii PiS: #BezpiecznaPrzyszłośćPolaków. - Celem będzie zmobilizowanie wyborców i  kandydatów, zagrzanie do walki, przekonać nieprzekonanych. Wchodzimy na ostatnią prostą kampanii wyborczej - tłumaczył Rzymkowski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski 

Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki, PiS)

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także