Macierewicz: UE i formacja Donalda Tuska rozpoczęły realizację decyzji o likwidacji niepodległości Polski

- Donald Tusk jako premier będzie sprzyjał tworzeniu państwa europejskiego. Dopiero teraz wielu wyborców zdało sobie sprawę, że istnieje zagrożenie dla niepodległości Polski, że formacje opozycyjne nie gwarantują obrony niepodległości Polski - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz. 

2023-10-28, 14:20

Macierewicz: UE i formacja Donalda Tuska rozpoczęły realizację decyzji o likwidacji niepodległości Polski
Macierewicz: UE i formacja Donalda Tuska rozpoczęły realizację decyzji o likwidacji niepodległości Polski. Foto: Facebook/Donald Tusk

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów.Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji: Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.

"Gwarantują sprzyjanie Niemcom"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sprawa ma fundamentalne znaczenie. - Unia Europejska i formacja Donalda Tuska rozpoczęły realizację decyzji o likwidacji niepodległości Polski. Donald Tusk jako premier będzie sprzyjał tworzeniu państwa europejskiego. Dopiero teraz wielu wyborców zdało sobie sprawę, że istnieje zagrożenie dla niepodległości Polski, że formacje opozycyjne nie gwarantują obrony niepodległości Polski. Jest odwrotnie, gwarantują sprzyjanie Niemcom i działanie, które ma pozbawić Polskę niepodległości - powiedział Antoni Macierewicz.   

Główne proponowane zmiany dotyczą eliminacji zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transferu kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności (art. 3 TFUE). W dokumencie jest także mowa o znacznym rozszerzeniu kompetencji współdzielonych (art. 4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację. 

- Żąda się nawet, żeby euro było obowiązującą walutą w Polsce, żeby doszło do dramatycznego kryzysu gospodarczego, podwyżki cen. Formacja opozycyjna nie jest w stanie ukształtować z tego jednolitego kierunku działania. Również dlatego punktem wyjścia powinno być wskazanie przez prezydenta na Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera rządu - podsumował Antoni Macierewicz.

REKLAMA

Konsultacje u prezydenta 

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. W czwartkowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda podkreślił też, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Jak powiedział, kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (były szef MON)
Data emisji: 28.10.2023
Godzina emisji: 13.06

PR24/jt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej