Jak bronić UE przed agresją Rosji? Jan Parys: Z Niemcami i Francją różnimy się fundamentalnie

- Dopóki w Europie nie ma jedności czy zgody co do definicji zagrożeń, to zbudowanie wspólnej europejskiej armii jest niemożliwe, bo armię się buduje w odpowiedzi na zagrożenia. Jeżeli jest rozbieżność w ich definiowaniu, to żadna autonomia strategiczna nie zostanie zbudowana - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.

2023-10-30, 13:30

Jak bronić UE przed agresją Rosji? Jan Parys: Z Niemcami i Francją różnimy się fundamentalnie
W 2023 roku planowane jest przeznaczenie na obronę narodową prawie 97 i pół miliarda złotych oraz dodatkowe środki finansowe na modernizację z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie, zalecające zmianę unijnych traktatów. Wśród proponowanych zmoan jest znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych UE (art.4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

"Różnimy się w tym, jak definiujemy zagrożenia"

Jan Parys zwracał uwagę na kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski w kontekście potencjalnego oraz zmniejszeniem roli NATO w regionie i przekazanie spraw bezpieczeństwa granic w kompetencje współdzielone UE, oraz budowę sił zbrojnych zarządzanych przez Unię. - Generalnie w Niemczech i we Francji panuje przekonanie, że Rosja dla Niemiec i Francji nie jest groźna, że może ona, co najwyżej atakować Ukrainę, może kraje bałtyckie, może Polskę, ale przecież takich partnerów Moskwy, jak Niemcy i Francja to Rosja nie ruszy. Wobec czego, jeżeli mają taką wizję, taką diagnozę sytuacji, jeśli uważają, że nie ma potrzeby, żeby się zbroić, że nie ma potrzeby wydawania dwóch procent na zbrojenia, wystarczy wydawać mniej, a te pieniądze zaoszczędzić, wydać na coś innego, to jest zupełnie inna diagnoza sytuacji - zaznaczył.

"Chwilowa przerwa z w polityce resetu z Rosją"

- Jeśli ktoś postrzega Rosję, jako kraj stabilny, pokojowy i życzliwy to parasol amerykański w Europie jest mu zbędny. Różnimy się z Niemcami i z Francją w fundamentalnej sprawie, to znaczy w tym, jak zdefiniujemy zagrożenia - zaznaczył były minister obrony.

Jak zauważył gość audycji, Rosja jest wprawdzie krytykowana za działania na Ukrainie, ale we Francji i Niemczech jest chęć do szybkiego powrotu do intratnych biznesów z Rosją. - Dla polityków niemieckich i francuskich wojna na Ukrainie to jest chwilowa przerwa z w polityce resetu z Rosją - ocenił Jan Parys.

REKLAMA

Posłuchaj

Jan Parys o koncepcjach obrony UE przed agresją militarną (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:03
+
Dodaj do playlisty

W tym roku rząd przeznaczy 4 procent PKB na polskie wojsko. Dzięki wprowadzonej w 2022 roku ustawie o obronie ojczyzny zakładany jest wzrost wydatków na obronność do poziomu minimum 3 procent PKB od 2023 roku. Nowe przepisy ustawowe wprowadziły także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

REKLAMA

Gość: Jan Parys

Data emisji: 30.10.2023

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej