Zmiana traktatów unijnych. Prof. Grabowska: Unia zadławi się nadmiarem tego, na co się porywa
- Nowe kompetencje dla Unii Europejskiej oznaczają znaczny rozrost już ogromnej brukselskiej biurokracji. UE zadławi się nadmiarem tego, na co się porywa. Poza tym forsowanie wszystkiego większością głosów pozostawi grupę niezadowolonych państw. To nie wróży dobrze koncyliacyjności i kompromisowemu załatwianiu sporów - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
2023-11-03, 14:55
- Państwa członkowskie, a konkretnie ich szefowie, będą musieli podjąć tę decyzję wewnątrz Rady Europejskiej. Później - jeżeli się zgodzą - z tym projektem powrócą do swoich państw, czyli do swoich obywateli. Ten dokument ich parlamenty będą musiały ratyfikować - powiedziała prof. Genowefa Grabowska.
Ingerencja w kompetencje państw
Jej zdaniem "trzeba dobrze rozważyć, na ile te propozycje ingerują w kompetencje organów każdego państwa, w kompetencje parlamentów narodowych, rządu czy nawet samorządów". - Czy te jednostki zechcą oddać kompetencje, które miały do tej pory, które wykonywały na swoim terenie? Czy zgodzą się to przekazać do centralnego worka, który w Brukseli będzie trzymała Komisja Europejska? - dodała profesor.
Jak stwierdziła, "gdyby aż tyle kompetencji przeszło na szczebel unijny, wtedy nieodzowne jest zwiększenie aparatu administracyjnego, rozrost i tak ogromnej administracji brukselskiej". - Już teraz jest ona bardzo liczna, a nie radzi sobie z kompetencjami, które ma, choćby z polityką migracyjną - zaznaczyła rozmówczyni PR24.
REKLAMA
Według niej "przybieranie nowych kompetencji zmusiłoby Unię do organizacji nowych jednostek wewnątrz istniejącej Komisji". - Znów zajmowałyby się one tylko konkretnymi wycinkami rzeczywistości tak dalece, by stanowić w tym zakresie prawo, by monitorować jego egzekwowanie na obszarze państw członkowskich. To zadanie zupełnie szalone - żeby wyłowić z kompetencji państw jeszcze tyle różnych dziedzin, które funkcjonowały do tej pory właśnie w państwach narodowych - podkreśliła prof. Genowefa Grabowska.
- To nie jest mądry pomysł. UE zadławi się nadmiarem tego, na co się porywa. Poza tym forsowanie wszystkiego większością głosów pozostawi grupę niezadowolonych państw. To nie wróży dobrze koncyliacyjności i kompromisowemu załatwianiu sporów - podsumowała.
- Forsowanie paktu migracyjnego. Przydacz: to naiwna, ideologiczna postawa
- Debata w PE ws. wiz "szczytem hipokryzji". Jaki: wy śmiecie nas oskarżać? Polska to wasz wyrzut sumienia
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: prof. Genowefa Grabowska
Data emisji: 3.11.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 14.06
bartos
REKLAMA