Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. Sędzia Piwnik: nieobecność tam byłaby dla nas niekorzystna
- Jeżeli będziemy rezygnować z udziału w pracach jakichkolwiek struktur, które także nas mogą bezpośrednio dotyczyć, to byłoby to z niekorzyścią dla nas - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
2023-12-28, 15:45
Prokuratura Europejska, która rozpoczęła działalność 1 czerwca 2022 r., prowadzi sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami na podatku VAT na kwotę powyżej 10 mln euro. Do tej pory do będącej organem Unii Europejskiej Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje UE, nie przystąpiło zaś pięć - Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania.
Zwalczanie przestępstw finansowych
Sędzia Barbara Piwnik odniosła się do sporów o celowość przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. - Otrzymujemy fundusze europejskie. Można zakładać, że dochodzi w związku z tym do przestępstw. Ich zwalczanie wymaga nieco innych działań i współpracy państw UE. Jeżeli są powołane instytucje, które mają zwalczać tego rodzaju przestępczość lub jej przeciwdziałać, to nieobecność w takich strukturach może być dla nas niekorzystną. Nieobecni nie mają racji - podkreślała.
Posłuchaj
Prokuratura Europejska to urząd o strukturze dwupoziomowej. Pion strategiczny tworzą: Europejski Prokurator Generalny odpowiedzialny za zarządzanie EPPO (European Public Prosecutor’s Office) i organizowanie jej prac oraz Kolegium Prokuratorów odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w kwestiach strategicznych.
REKLAMA
Pion operacyjny tworzą: delegowani prokuratorzy europejscy odpowiedzialni za prowadzenie postępowań przygotowawczych i ściganie, a także stałe izby, które monitorują postępowania przygotowawcze i nadają im kierunek oraz podejmują decyzje operacyjne.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Barbara Piwnik
Data emisji: 28.12.2023
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA