X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Rozmowa Kulturalna. Kaszpirowski i "homo sovieticus"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 09:00
- Przez 30 lat nikt nie zadał sobie trudu kompletnego opisania tej postaci. Nikt nie poszukał odpowiedzi, nie zapytał, kim był, kim jest Anatolij Kaszpirowski? Kto go przysłał? A może nikt go nie przysyłał? – powiedział w Polskim Radiu 24 Gabriel Michalik, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy".
Audio
  • Gabriel Michalik: Anatolij Kaszpirowski to był człowiek nie wiadomo skąd, a cieszył się poparciem najważniejszych instytucji państwowych. (Rozmowa Kulturalna / PR24)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. prom.

Odin, dwa, tri… Kto nie pamięta telewizyjnych seansów, w których Anatolij Kaszpirowski "leczył" miliony Polaków?

Rosyjski psychiatra zaczynał jako jeżdżący po kołchozach specjalista od "numerów z hipnozą", niedługo potem zahipnotyzował całą, dopiero co uwalniającą się z cienia Imperium Polskę. Jakim cudem z honorami przyjmowali go Paulini na Jasnej Górze i Lech Wałęsa? Co o kondycji psychicznej Polek i Polaków mówi tamta nagła potrzeba masowych cudów?

"Na antenę telewizji trafia człowiek znikąd"

Gabriel Michalik, autor bestsellerowej biografii Danuty Szaflarskiej "Jej czas", zabiera nas w podróż od Ukrainy po Izrael, w trakcie której odsłania tajemnice Czerwonego Maga. To nie tylko biografia kontrowersyjnego hipnotyzera i skutecznego negocjatora ratującego życie setek zakładników przetrzymywanych przez terrorystów. To również odkrywcze spojrzenie na wojnę z religią w epoce komunizmu i jej odrodzenie po rozpadzie ZSRR. A także na polską transformację i pogrążony w ideowym chaosie współczesny świat.

Gość audycji przypomina, że w latach 1989-1990 telewizyjne seanse hipnozy oglądało 60 proc. Polaków. Kaszpirowski był gwiazdą popkultury i w naszym kraju, i w Związku Radzieckim. W tamtych czasach spotykał się z wielkimi tego świata. Zażyłą znajomość z hipnotyzerem nawiązał przyszły prezydent RP Lech Wałęsa oraz najwyżsi hierarchowie polskiego kościoła.

"W czasie programów Kaszpirowskiego wyludniały się ulice"

Gabriel Michalik mówił w PR24 także o okolicznościach tego, że na antenę telewizji w 40-milionowym kraju trafia człowiek znikąd. Przywołuje opinie autorytetów - w najważniejszych polskich pismach o Kaszpirowskim pisało się, jako o fenomenie medycznym i socjologicznym.

Gość PR24 podkreślał ponadto, że przez te prawie 30 lat mało kto zadawał sobie pytanie, co się działo z Polakami tamtych czasów? Dlaczego w czasie programów Kaszpirowskiego wyludniały się ulice? Dlaczego obecność "czerwonego Maga" była dla milionów Polaków tak ważna?

"Kaszpirowski. Sen o wszechmocy" czyli jak udało się zahipnotyzować Polskę

- Brak kompletnego opracowania tego tematu mnie zdumiał. 30 lat temu, u progu dzisiejszej Polski, do jedynej wówczas istniejącej telewizji, o ogromnym zasięgu, wpuszczono człowieka znikąd. Przez 30 lat nikt nie zadał sobie trudu kompletnego opisania tej postaci. Nikt nie poszukał odpowiedzi, nie zadał pytania, kim był, kim jest Kaszpirowski. Kto go przysłał, może nikt go nie przysyłał. Anatolij Kaszpirowski to był człowiek nie wiadomo skąd, a cieszył się poparciem najważniejszych instytucji państwowych, jak i instytucji życia społecznego - dodał.

Tu znajdziesz inne audycje z cyklu: >>>>"Rozmowa Kultturalna"

Więcej w nagraniu.

________________

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: Gabriel Michalik (dziennikarz i autor opowiadań, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 8.35

PR24/tb/mat. promocyjne

Czytaj także

Gabriel Michalik: istnieje teoria, że Kaszpirowski miał za zadanie uśpić naród

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:26
Książka Gabriela Michalika to biografia kontrowersyjnego psychiatry i hipnotyzera znanego z telewizyjnych seansów. Niesłychana kariera Kaszpirowskiego w Polsce to jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk naszej historii najnowszej. Gość "Wybieram Dwójkę" w swojej książce stara się odpowiedzieć na pytanie, kim był Anatolij Kaszpirowski. / Dwojka Polskie Radio
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaszpirowski. Fenomen radzieckiego hipnotyzera

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 22:00
"Adin, dwa, tri, czietyrje" – wyliczankę Anatolija Kaszpirowskiego pamiętają chyba wszyscy urodzeni przed czasami ustrojowej transformacji.
rozwiń zwiń