more_horiz

Premiera filmu o Wandzie Rutkiewicz. Scenarzystka: w górach znajdowała wolność

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 10:15
- Najważniejszą wartością dla niej była wolność. Znajdowała ją w górach - wolność rozumianą jako pokonywanie kolejnych barier - podkreśliła w Polskim Radiu 24 scenarzystka Malwina Kiepiel. Gościem audycji był także Tomasz Szostak, przyjaciel Wandy Rutkiewicz. 
Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczFoto: PAP/J. Łysyszyn

Film "Wanda. Z góry widać lepiej" to opowieść o jednej z najwybitniejszych światowych himalaistek - Wandzie Rutkiewicz, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na najwyższym szczycie Ziemi - Mount Evereście. Zdobyła go w dniu, kiedy Jan Paweł II został papieżem.

Gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: pomysłodawczyni i scenarzystka filmu Malwina Kiepiel oraz Tomasz Szostak, przyjaciel Wandy Rutkiewicz.

Tomasz Szostak mówił o swoistym dualizmie bohaterki filmu. - Były dwie Wandy. Wanda, która była w górach i ta Wanda, którą widywałem na co dzień. Był w niej jakiś dualizm. To było bardzo łatwo wyczuć, tylko trzeba było się z nią zaprzyjaźnić, co nie było z kolei takie łatwe. Widziałem wielokrotnie Wandę przed różnego rodzaju wywiadami i spotkaniami z fanami, była wycofana, jakby zalękniona, jakby ta sława jej ciążyła - podkreślił. 

- Ekstremalna wspinaczka, wejścia w górach były dla niej bardzo indywidualnym, intymnym przeżyciem - dodał Tomasz Szostak.

Malwina Kiepiel z kolei podkreśliła, że Wanda Rutkiewicz to dla nie wzór kobiety z pasją. - W tym filmie odnajdziecie to, co Wandę prowadziło: jej nieposkromiony duch. Kierowała nią pasja bycia nie tylko pierwszą, ale życia swoimi wartościami. Najważniejszą wartością dla niej była wolność. Znajdowała ją w górach - wolność rozumianą jako pokonywanie kolejnych barier - zaznaczyła. 

Premiera filmu "Wanda. Z góry widać lepiej" odbędzie się 15 grudnia o godz. 22.50 w TVP 2.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:08 PR24 2022_12_11-08-35-24.mp3 Rozmowa kulturalna - 11.12.2022 

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Malwina Kiepiel i Tomasz Szostak

Data emisji: 11.12.2022

Godzina: 8.35

PR24/bartos

Zobacz także

Zobacz także