Kino w plenerze i w sieci, także dla dzieci. Wakacyjne seanse Filmoteki Narodowej

2024-06-16, 11:59

Kino w plenerze i w sieci, także dla dzieci. Wakacyjne seanse Filmoteki Narodowej
Filmoteka Narodowa po raz ruszyła w tym sezonie z kinem plenerowym. Foto: PAP/Marcin Obara

Ponad 30 tytułów zostanie za darmo wyświetlonych w plenerowym kinie w Warszawie w ramach "Filmowego Dziedzińca FINA". Filmoteki Narodowej. Filmy zostaną pokazane w siedzibie instytucji przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. O tej i innych atrakcjach przygotowanych przez FINĘ na lato opowiadała rzeczniczka tej instytucji Magdalena Mich.

Gość Polskiego Radia 24 zachęcała do uczestnictwa w cyklu "Kino Polskie od nowa". Podkreśliła, że to nie tylko prezentacje zrekonstruowanych cyfrowo i nowych polskich filmów, ale też spotkania z twórcami.

- 20 czerwca pokażemy film Piotra Szulkina z 1986 roku "Ga, ga. Chwała bohaterom" ze wspaniałymi kreacjami Jerzego Shtura, Katarzyny Figury i Daniela Olbrychskiego. To fantastyczno-naukowa dystopia, czyli czarna wizja przyszłości - wskazała. - Po seansie będzie możliwość spotkania i krótkiej rozmowy z Danielem Olbrychskim - wskazała. 

Kino plenerowe będzie dostępne do połowy września. W razie niesprzyjającej pogody wydarzenia są przenoszone do sali "Ziemia Obiecana" w budynku instytucji. Wstęp na pokazy jest wolny, ale jest limit miejsc, dlatego dobrze przed pokazem zarejestrować się na stronie fina.gov.pl. 

Filmy w plenerze i w sieci, także dla dzieci

Widzowie spoza Warszawy mogą z kolei za darmo oglądać produkcje z archiwów i zbiorów Filmoteki Narodowej w ramach Fototeki, Repozytorium Cyfrowego czy Ninateki. Zbiory te jednak, jak podkreśla Magdalena Micha, cały czas wzbogacają się o kolejne filmy fabularne, dokumentalne, a także spektakle i koncerty.

REKLAMA

Magdalena Mich zwróciła uwagę, że dużo tam pozycji dla dzieci. - Staramy się budować grupę przyszłych kinomanów i bardzo przywiązujemy wagę do programów edukacyjnych, stąd też na naszej platformie dużo polskich animacji dla dzieci - zaznaczyła.

Kino plenerowe będzie dostępne do połowy września.

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Magdalena Mich gościem Mai Kluczyńskiej (Rozmowa kulturalna) 23:22
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: Rozmowa kulturalna

Prowadzący: Maja Kluczyńska

REKLAMA

Gość: Magdalena Mich (rzeczniczka FINA)

Data emisji: 16.06.2024

Godzina emisji: 8.35


Polskie Radio 24/ 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej